Które branże pod lupą fiskusa w 2016 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Dokument zawiera wykaz obszarów ryzyka wraz z opisem błędów podatkowych najczęściej odkrywanych w ramach kontroli. Obszary ryzyka zostały wyłonione na podstawie danych o branżach, w których odkryto określone błędy. Miały na nie wpływ wyniki kontroli podatkowych i skarbowych, dane z systemu Intrastat oraz wyjaśnienia organów podatkowych. Branże, w których ryzyko uszczupleń podatkowych uznano za największe, podzielono ze względu na właściwości urzędów skarbowych, którym mają one podlegać: strategicznego, wyspecjalizowanych oraz pozostałych.
REKLAMA
Istotną zmianą organizacyjną od 1 stycznia 2016 ma być przekwalifikowanie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego na strategiczny urząd skarbowy. W zakresie działania tego urzędu znajdą się usługi finansowe i ubezpieczeniowe, produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, handel elektroniką, handel hurtowy, branże: paliwowa, motoryzacyjna, transportowa i logistyczna.
Wskazane branże i usługi będą także przedmiotem zainteresowania wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Wyspecjalizowane urzędy mają zająć się ,ponadto sektorem doradztwa i usług niematerialnych, działalnością agentów sprzedaży, usługami informatycznymi, e-handlem, produkcją metali, handlem artykułami spożywczymi i tytoniem.
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
REKLAMA
Pozostałe urzędy skarbowe mają przyjrzeć się następującym rodzajom działalności: produkcji materiałów budowlanych i usługom budowlanym, branży nieruchomości, doradztwu i innym usługom niematerialnym, opiece zdrowotnej (w tym praktyce lekarskiej i pozostałymi usługom medycznym), usługom finansowym i ubezpieczeniowym, transportowi i logistyce, motoryzacji, handlowi hurtowemu, E-handlowi i usługom informatycznym, handlowi artykułami spożywczymi i tytoniem, produkcji i obrotowi metalami i produktami metalowymi. Jak widać niektóre branże mogą stać się przedmiotem zainteresowania więcej niż jednego urzędu skarbowego.
Wśród szczególnie często pojawiających się problemów (niezależnie od branży) wskazano wystawianie faktur dokumentujących transakcje fikcyjne, brak aktualizacji danych w zgłoszeniu podatkowym, odliczanie podatku naliczonego z faktur, z których to prawo nie wynika, dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, niedokonywanie wpłat zaliczek na podatek dochodowy.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat