REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które branże pod lupą fiskusa w 2016 roku?

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Które branże pod lupą fiskusa w 2016 roku?
Które branże pod lupą fiskusa w 2016 roku?

REKLAMA

Na stronie Ministerstwa Finansów przedstawiono główne założenia dla Planu Działań Administracji Podatkowej na rok 2016. Założenia te mają ułatwić konsultacje z organizacjami przedsiębiorców, które będą miały udział w identyfikowaniu nowych zagrożeń dla systemu podatkowego i ustalaniu kierunków działania organów podatkowych.

Dokument zawiera wykaz obszarów ryzyka wraz z opisem błędów podatkowych najczęściej odkrywanych w ramach kontroli. Obszary ryzyka zostały wyłonione na podstawie danych o branżach, w których odkryto określone błędy. Miały na nie wpływ wyniki kontroli podatkowych i skarbowych, dane z systemu Intrastat oraz wyjaśnienia organów podatkowych. Branże, w których ryzyko uszczupleń podatkowych uznano za największe, podzielono ze względu na właściwości urzędów skarbowych, którym mają one podlegać: strategicznego, wyspecjalizowanych oraz pozostałych.

Istotną zmianą organizacyjną od 1 stycznia 2016 ma być przekwalifikowanie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego na strategiczny urząd skarbowy. W zakresie działania tego urzędu znajdą się usługi finansowe i ubezpieczeniowe, produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane, handel elektroniką, handel hurtowy, branże: paliwowa, motoryzacyjna, transportowa i logistyczna.

Wskazane branże i usługi będą także przedmiotem zainteresowania wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Wyspecjalizowane urzędy mają zająć się ,ponadto sektorem doradztwa i usług niematerialnych, działalnością agentów sprzedaży, usługami informatycznymi, e-handlem, produkcją metali, handlem artykułami spożywczymi i tytoniem.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Pozostałe urzędy skarbowe mają przyjrzeć się następującym rodzajom działalności: produkcji materiałów budowlanych i usługom budowlanym, branży nieruchomości, doradztwu i innym usługom niematerialnym, opiece zdrowotnej (w tym praktyce lekarskiej i pozostałymi usługom medycznym), usługom finansowym i ubezpieczeniowym, transportowi i logistyce, motoryzacji, handlowi hurtowemu, E-handlowi i usługom informatycznym, handlowi artykułami spożywczymi i tytoniem, produkcji i obrotowi metalami i produktami metalowymi. Jak widać niektóre branże mogą stać się przedmiotem zainteresowania więcej niż jednego urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród szczególnie często pojawiających się problemów (niezależnie od branży) wskazano wystawianie faktur dokumentujących transakcje fikcyjne, brak aktualizacji danych w zgłoszeniu podatkowym, odliczanie podatku naliczonego z faktur, z których to prawo nie wynika, dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, niedokonywanie wpłat zaliczek na podatek dochodowy.

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA