reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Nowy VAT. Bądź na bieżąco ze zmianami w VAT >>>

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20205/11) udzieliło wyjaśnień w zakresie opodatkowania towarów i świadczenia usług wykonywanych na rzecz zakładów opieki zdrowotnej.

Zdaniem resortu finansów z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) wynika, że od 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej.

Nie są natomiast objęte zwolnieniem na podstawie powyższego przepisu dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej. Oznacza to, że dostawy lekarstw oraz sprzętu medycznego realizowane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej są opodatkowane VAT według zasad ogólnych.

Od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT stawka podstawowa podatku wynosi 23%, natomiast dostawy towarów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w poz. 79-106 załącznika nr 3 do ustawy, są - na podstawie art. 146a pkt 2 w związku z art. 41 ust. 2 ustawy - opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%.

Ponadto, jak wyjaśnia MF, obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów leczniczych na zasadach określonych w § 7 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama