| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Nowy VAT. Bądź na bieżąco ze zmianami w VAT >>>

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20205/11) udzieliło wyjaśnień w zakresie opodatkowania towarów i świadczenia usług wykonywanych na rzecz zakładów opieki zdrowotnej.

Zdaniem resortu finansów z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) wynika, że od 1 stycznia 2011 r. zwolnione od podatku są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej.

Nie są natomiast objęte zwolnieniem na podstawie powyższego przepisu dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej. Oznacza to, że dostawy lekarstw oraz sprzętu medycznego realizowane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej są opodatkowane VAT według zasad ogólnych.

Od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT stawka podstawowa podatku wynosi 23%, natomiast dostawy towarów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w poz. 79-106 załącznika nr 3 do ustawy, są - na podstawie art. 146a pkt 2 w związku z art. 41 ust. 2 ustawy - opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%.

Ponadto, jak wyjaśnia MF, obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku stosuje się również do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów leczniczych na zasadach określonych w § 7 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK