reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT od paliwa do odśnieżarki

Czy można odliczyć VAT od paliwa do odśnieżarki

Czy przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów, może odliczać VAT od paliwa do odśnieżarki?

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Jeżeli nabywane przez podatnika paliwo jest wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie jest wykorzystywane do napędu samochodów osobowych lub pojazdów, przedsiębiorca ma prawo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego wynikającego z faktury zakupu o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do odśnieżarki, jeżeli używanie tych urządzeń jest niezbędne do wykonywania przez niego prowadzonej działalności gospodarczej.

Odśnieżarki nie są samochodami osobowymi ani innymi pojazdami samochodowymi w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym, a zatem nie są również pojazdami, o których mowa w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Oznacza to, że nie ma tutaj zastosownia ograniczenie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia paliwa.

W związku z tym, jeżeli odśnieżarka wykorzystywana jest do wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa do niej.

Jak zmienią się zasady odliczania VAT od samochodu firmowego

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

Takie stanowiko potwierdzają interpretacje organów podatkowych, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika II Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 13 kwietnia 2005 r. (sygn. III-2/443-25/10150/05/PJ): „Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie paliwa do kosiarki lub odśnieżarki, jeżeli używanie tych urządzeń jest niezbędne do wykonywania przez niego prowadzonej działalności gospodarczej”.

Faktury dokumentujące zakupy paliwa do odśnieżarki nie zawierają numeru rejestracyjnego pojazdu. O czym przeczytamy m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 stycznia 2009 r. (sygn. IPPP1-443-1975/08-2/AK): „(...) numer rejestracyjny nie jest niezbędnym elementem faktury, szczególnie zaś w sytuacji, gdy nabywane paliwo nie może być wlewane do baku pojazdu samochodowego i jest przeznaczone do napędu narzędzi, maszyn i urządzeń rolniczych. Natomiast wskazanie przez Podatnika na fakturze adnotacji, do jakiego rodzaju urządzenia paliwo zostanie wykorzystane, może stanowić element dodatkowy treści faktury (jako rodzaj informacji, który nie powoduje wadliwości faktury)”.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama