| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Przedsiębiorca musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni, jeżeli w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Są jednak sposoby, by odzyskać zwrot VAT już po 25 dniach.

 

 

Podatnicy VAT, którzy wykazali w rozliczeniu nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, muszą czekać 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na zwrot tej różnicy. Jest to podstawowy termin (co więcej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia).

W znacznie gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) nie wykonali czynności podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju. W ich przypadku termin zwrotu VAT przedłuża się aż do 180 dni przy czym trzeba pamiętać, że w tej sytuacji konieczne jest złożenie nie tylko deklaracji ale także umotywowanego wniosku. Taki termin może więc na pół roku zblokować środki firmy. Niejednokrotnie jest to problem nowych przedsiębiorców, którzy w pierwszych okresach swojej działalności dużo inwestują (mają więc znaczne kwoty do zwrotu), jednak nic jeszcze nie sprzedają.

 

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego (czyli wynikającego z dokumentów zakupowych) jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu albo kwartale) wyższa od kwoty podatku należnego (wynikająca m. in. z faktur dokumentujących dostawę towarów czy świadczenie usług), powstaje nadwyżka, którą przedsiębiorca może wykazać do zwrotu albo do przeniesienia do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym.

 

W 2014 r. stawki VAT pozostaną takie same jak w 2013 r.

Powrót do zwolnienia podmiotowego a korekta VAT

Zapraszamy na forum Księgowość

 

Czynności podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju to:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

 
Zobacz:
Morfologia krwi - jak odczytać wynik?


Można uzyskać zwrot w 60 dni


Ustawa przewiduje jednak, że nawet w takim przypadku przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot w podstawowym terminie 60 dni.

Niestety jest to rozwiązanie w wielu przypadkach niedostępne. Wiąże się bowiem z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK