reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom z podatku VAT, muszą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Jakie usługi medyczne mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?


- Wolne od podatku VAT są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.

- Muszą być wykonywane przez podmioty lecznicze lub np. lekarzy, pielęgniarki czy położne.

- Daninę trzeba zapłacić, jeśli cel terapeutyczny nie jest w danej usłudze najważniejszy.


Problem ze zwolnieniem usług medycznych z podatku od towarów i usług wiąże się głównie z tym, że nie ma listy świadczeń, którym przysługuje ta preferencja. Od 1 stycznia 2011 r., kiedy weszła w życie nowelizacja dostosowująca krajowe przepisy o VAT w tym zakresie do unijnej dyrektywy 2006/112/WE, w razie wątpliwości nie można się już odwołać do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.


Warunki wynikające z przepisów


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT zwolnienie obejmuje co do zasady usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Ważne jest także, kto je wykonuje. Z preferencji można korzystać w przypadku usług:

•wykonywanych w ramach swojej działalności przez podmioty lecznicze;

•świadczonych na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw;

•oferowanych przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów oraz przedstawicieli zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Chodzi tu o osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji, które im w tym pomagają.

Przepisy pozwalają także na zwolnienie powyższych usług z VAT, jeśli podatnik nabył je od podmiotów leczniczych na rzecz osoby trzeciej.


Sądowe spory o niejasne definicje


Ponieważ przepisy zawierają nieostre pojęcia, to powstają problemy z określeniem, w jakich sytuacjach należy naliczać VAT od usług medycznych. Organy podatkowe i sądy rozpatrujące takie sprawy odwołują się do wykładni językowej. Przypominały np., że profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, zwłaszcza chorobom, a ratowanie to udzielanie komuś pomocy w niebezpieczeństwie. Podkreślały też, że dla oceny, czy dane usługi powinny być wolne od daniny każdorazowo trzeba ustalić, czy ich celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama