| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

VAT i akcyza

Jak dokonać korekty do faktury VAT marża

Aktualizacja: 13.08.2007

Nasze biuro podróży po uwzględnieniu reklamacji często obniża cenę za usługę, która została udokumentowana fakturą VAT marża. Jak powinna wyglądać faktura korygująca do tej faktury? Kiedy należy rozliczyć tę fakturę? »

Czy kwota należności na fakturze eksportowej jest kwotą netto czy brutto

Aktualizacja: 10.08.2007

Jeżeli przez dwa miesiące nie przyjdzie potwierdzony SAD-3 (eksport), to trzeba zastosować zamiast stawki 0% stawkę krajową, np. 22%. Faktura eksportowa jest np. na 1000 euro. Do obliczenia VAT 22%. Czy 1000 euro to kwota brutto czy netto? »

O zwrot VAT od paliwa można walczyć

Aktualizacja: 12.05.2010

Podatnicy, którym ograniczono prawo do odliczenia VAT od paliw, mogą odzyskać podatek. Pomocny może okazać się wyrok WSA we Wrocławiu, w którym zakwestionowano tzw. wzór Lisaka. »

Czy można odliczyć w całości podatek naliczony przy zakupie częściowo refundowanego środka trwałego

Aktualizacja: 09.08.2007

Nasza firma (KPiR, podatek liniowy) w kwietniu 2007 r. otrzymała fakturę zaliczkową na zakup środka trwałego (otrzymaliśmy go w kwietniu) częściowo refundowanego ze środków Funduszu Pracy na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego z PUP. Czy VAT od zakupionego środka trwałego możemy odliczyć w całości, czy tylko od części nierefundowanej, oraz w jakim miesiącu? »

Czy wykazać podatek z dokumentu SAD

Aktualizacja: 08.08.2007

Firma zakupiła towar u Niemca na podstawie faktury za 15 tys. euro. Niemiec przysłał do Polski towar bezpośrednio z USA. Organ celny naliczył VAT i cło od kwoty 23 tys. w dolarach na dokumencie SAD. Do deklaracji VAT-7 podatnik przyjął kwoty z SAD. Czy prawidłowo? »

Jak należy obliczyć podatek należny, gdy posiadamy potwierdzenie, że wierzytelności są nieściągalne

Aktualizacja: 07.08.2007

Jak zachować się w przypadku VAT od wierzytelności nieściągalnych, kiedy mamy już wyrok sądu i potwierdzenia komornika, iż dana należność jest nieściągalna, a VAT z powyższych nieściągalnych faktur został w terminie przekazany na konto urzędu? »

Czy można odliczyć VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Aktualizacja: 06.08.2007

Czy spółka, budując budynek na gruncie użyczonym jej przez współwłaścicieli będących jednocześnie wspólnikami w spółce, może odliczać VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy poniesione na jego budowę? »

VAT od odszkodowań za bezumowne korzystanie z rzeczy lub nieruchomości

Aktualizacja: 30.07.2007

Czy odszkodowanie jest należnością z tytułu odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług i czy kwalifikuje się do bycia opłatą podlegającą opodatkowaniu VAT? »

Faktura nie musi zawierać stawki i kwoty akcyzy

Aktualizacja: 31.05.2010

Na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę samochodów osobowych nie musi być wykazana stawka i kwota podatku akcyzowego. Przedsiębiorca musi jednak mieć dokumenty potwierdzające transakcję. - Postanowienie naczelnika I Urzędu Celnego w Warszawie z 20 czerwca 2007 r., nr 441000-PAI-9100I-17/07/682/EU »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od otrzymanych refundacji

Aktualizacja: 18.07.2007

Hurtownia leków i farmaceutyków – punkt apteczny prowadzi również sprzedaż produktów refundowanych przez NFZ. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od otrzymanych refundacji? »

Czy kaucja za opakowania podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 18.07.2007

Spółka sprzedaje towary (farby) bezpośrednio do odbiorców przemysłowych i jest zobowiązana do odbioru (na własny koszt) opakowań po tych środkach i ich utylizacji. Ponadto (na podstawie przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych – Dz.U. z 2001 r. Nr 63, poz. 638 z późn.zm.) spółka jest zobowiązana do ustalenia wysokości kaucji za opakowania jednostkowe tych środków, w wysokości nie niższej niż 10% i nie wyższej niż 30% ceny niebezpiecznego środka zawartego w tym opakowaniu. Termin płatności kaucji pokrywa się z terminem płatności należności za dostarczone towary, zaś termin przygotowania odpadów opakowaniowych do odbioru wynosi 180 dni od daty wydania towaru. W przypadku odmowy zwrotu zużytych opakowań przez kontrahenta spółka ma prawo otrzymaną kaucję zachować. Nie są to opakowania wielokrotnego użytku. Czy podlega opodatkowaniu VAT kaucja otrzymywana od klientów spółki przy sprzedaży produktów, czy kaucja naliczana od niezwróconych opakowań? »

Jak ustalić termin odliczenia VAT

Aktualizacja: 18.07.2007

Prawo do odliczenia VAT przysługuje, gdy zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanej. Aby z tego prawa skorzystać, należy tego dokonać w terminie otrzymania faktury lub w następnym. Nie może to nastąpić, co do zasady, wcześniej niż w rozliczeniu za okres, kiedy wykonano usługę lub nabyto prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. »

Czy pośrednicy zajmujący się eksportem mają prawo do zwrotu akcyzy

Aktualizacja: 18.07.2007

Czy zwrot akcyzy z tytułu eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przysługuje tylko podatnikowi? Czy także pośrednikowi z tytułu transakcji eksportu? »

Czy aport samochodu do spółki cywilnej zobowiązuje dokonującego do korekty VAT

Aktualizacja: 18.07.2007

Prowadzę działalność jako podatnik VAT, mam jednoosobową firmę transportową. W lutym dokonałem do spółki cywilnej wniesienia aportu w postaci samochodu ciężarowego, który dotąd był moim środkiem trwałym. Czy teraz muszę skorygować odliczony podatek? Samochód będzie również wykorzystywany w działalności transportowej. »

Czy jest kosztem wydatek na okresowe badanie techniczne przedmiotu leasingu

Aktualizacja: 17.07.2007

Zawarłam umowę leasingu operacyjnego na naczepę. Poniosłam w marcu koszt okresowego badania technicznego na tę naczepę. Czy mogę ten wydatek potraktować jako koszt uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć VAT z tej faktury? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK