| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy odliczyć VAT od zakupów z refundacji

Czy odliczyć VAT od zakupów z refundacji

Otrzymałam pieniądze z powiatowego urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Część z nich przeznaczyłam po dacie rozpoczęcia działalności i rejestracji VAT na zakup materiałów do produkcji. Czy VAT zawarty w fakturach zakupu mogę odliczyć?


TOMASZ KOSIERADZKI

ekspert podatkowy, Sol Financial Services Polska

Tak

Zakup materiałów do produkcji stanowi koszt uzyskania przychodów i w związku z tym naliczony podatek od towarów i usług podlega odliczeniu.

Otrzymane środki pochodziły z funduszu pracy i przyznane zostały na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dofinansowanie podatnik otrzymał po podpisaniu właściwej umowy z powiatowym urzędem pracy, na warunkach w niej przewidzianych.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Uprawnienie to jest zależne od istnienia związku podatku naliczonego podlegającego odliczeniu ze sprzedażą podatnika - uznania za koszt podatkowy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakup materiałów do produkcji, ze środków pochodzących z dofinansowania, stanowi zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodów. Spełniona jest w tym przypadku zarówno przesłanka pozytywna w postaci poniesienia wydatku w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie wystąpiła natomiast przesłanka negatywna, określony wydatek nie został przewidziany w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, odliczenie przysługuje podatnikom, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z powyższych przepisów wynika, że zakup materiałów do produkcji stanowi koszt uzyskania przychodów i w związku z tym VAT naliczony podlega odliczeniu. Podatnik, w momencie zakupu, był zarejestrowany jako podatnika VAT czynny, co również stanowiło warunek do odliczenia VAT.

(ŁZ)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »