Jak opodatkować zakup towarów od podatnika zwolnionego z VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Transakcja ta nie stanowi dla Czytelnika wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż nie został spełniony jeden z warunków określonych w jego definicji - sprzedający nie ma statusu podatnika VAT lub podatnika podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym to nabycie nie będzie opodatkowane na tych samych zasadach co wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podatnik nie powinien również wykazywać tej transakcji w deklaracji VAT - może natomiast zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
UZASADNIENIE
Na gruncie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało zdefiniowane jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej niż państwo wysyłki, niezależnie od tego, na czyje zlecenie i dla kogo jest przewożony towar. Do wewnątrzwspólnotowego nabycia dochodzi, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, lub podatnik podatku od wartości dodanej,
2) nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
3) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Oznacza to, że aby daną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonywane przez podatnika, konieczne jest spełnienie wszystkich poniższych warunków:
• transakcja musi mieć charakter wewnątrzwspólnotowy, tzn. musi dotyczyć fizycznego przemieszczenia towarów na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki,
• w trakcie transakcji musi dojść do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,
• przedmiotem dostawy musi być towar,
• nabywca towaru musi być podatnikiem VAT lub podatnikiem od wartości dodanej,
• dostawcą musi być podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT lub jako podatnik podatku od wartości dodanej.
Z sytuacji opisanej na wstępie wynika, że firma Czytelnika dokonała zakupu towarów handlowych od kontrahenta ze Szwecji. Sprzedawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. W związku z powyższym Czytelnik ma wątpliwości, czy daną transakcję rozpoznać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
W przedmiotowej sytuacji Czytelnik nie musi w Polsce rozliczać od tej transakcji podatku od towarów i usług. Nie dojdzie bowiem do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie został spełniony jeden z warunków zawartych w definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia - a mianowicie sprzedawca towarów nie jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej. Oznacza to, że skoro Czytelnik nie musi rozpoznać tej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia, nie musi również naliczać VAT z tego tytułu. Sytuacja ta powinna być potraktowana na równi z zakupami od podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej na terenie Polski - czyli transakcje te będę zaliczane jedynie do kosztów.
• art. 9, 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Agnieszka Chrobak
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat