| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Jakie będą nowe limity VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zaczną obowiązywać nowe, określone w złotych, a nie w euro, limity VAT dla zwolnień w tym podatku. Limit zwolnienia podmiotowego wyniesie 50 tys. złotych.


Nowe limity VAT na 2007 rok wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o VAT z 19 września 2007 r., która wejdzie w życie 1 stycznia 2008 r. Zmiany te dotyczą dwóch sfer. Po pierwsze, dotychczasowe limity w euro zostały zmienione na limity w złotych. Po drugie, zmienia się ich wysokość, i to, co najważniejsze, na korzyść podatników - będą one wyższe.

Do tej pory dzięki kursowi walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z 1 października 2007 r., mogliśmy obliczyć m.in. limit VAT, zwłaszcza dla zwolnienia podmiotowego VAT wynikającego z art. 113 ustawy. Od przyszłego roku limitu VAT przeliczać już nie będzie trzeba. Od 1 stycznia 2008 r. ma on wynosić 50 tys. zł. W 2007 roku limit dla VAT wynosi 39,7 tys. zł. Oznacza to więc znaczny wzrost limitu. Będzie on wyższy o ponad 10 tys. zł.

Do końca 2007 roku przepisy przewidują, że od VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Od 1 stycznia 2008 r. limit ten będzie wynosił 50 tys. zł. W konsekwencji osoby kontynuujące działalność będą mogły korzystać w 2008 roku ze zwolnienia VAT, o ile w 2007 roku ich obroty nie przekroczyły kwoty 50 tys. zł.

Omawiany limit określa wysokość rocznych obrotów, których osiągnięcie powoduje konieczność rozpoczęcia rozliczania VAT od następnego roku. Poniżej tej kwoty nie ma obowiązku rejestracji dla celów VAT ani płacenia tego podatku.

W odniesieniu do podatników rozpoczynających działalność limit ten wynosi tyle samo - przekroczenie kwoty 50 tys. zł oznaczać będzie konieczność doliczania VAT do dokonywanych dostaw towarów czy usług. Z tym jednak zastrzeżeniem, że podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy limitu liczonego w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Faktycznie limit ten jest zatem dla każdego inny (stanowi określoną część z 50 tys. zł).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak zmieniały się limity VAT dla zwolnienia podmiotowego

Zmiany wysokości limitów VAT są konsekwencją dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych. Zgodnie z Dyrektywą 2006/112 limit zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców w przypadku Polski powinien stanowić równowartość 10 tys. euro przeliczonych po kursie z dnia naszego przystąpienia do Wspólnoty. Przy przeliczaniu tej kwoty mieliśmy prawo ją podwyższyć lub obniżyć o 10 proc. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podwyższenie limitu. W przypadku Polski, w dniu przystąpienia do Unii Europejskiej, tj. 1 maja 2004 r., obowiązywał kurs euro z 30 kwietnia 2004 r., który wynosił według tabeli A kursów średnich NBP: 1 euro = 4,8122 zł. Zatem przy zastosowaniu tych reguł wprost kwota zwolnienia wyniosłaby 48 122 zł. Resort finansów postanowił zaokrąglić tę kwotę do 50 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »