reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć umowę leasingu, gdy leasingobiorcą jest podatnik z innego kraju UE

Jak rozliczyć leasing samochodu, gdy leasingobiorcą jest firma austriacka? Koszty związane z leasingiem ponosi nasza firma. Czy VAT z tego tytułu rozlicza firma austriacka na zasadzie importu usług?


RADA

Gdy przedmiotem umowy jest leasing finansowy, należy rozliczyć VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy. Gdy przedmiotem umowy jest leasing operacyjny, to należy ustalić miejsce świadczonej usługi. Jeżeli przedmiotem leasingu będzie samochód, miejsce świadczenia będzie się znajdowało w Polsce. Jeżeli zaś będą to inne towary, miejsce świadczenia będzie znajdowało się w Austrii i wtedy to leasingobiorca rozliczy VAT od importu usług. W drugim przypadku może istnieć również obowiązek rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, z jakim leasingiem mamy do czynienia, ponieważ przepisy podatkowe wyróżniają:

1) Leasing finansowy, w przypadku którego uznaje się, że leasingodawca dokonał dostawy towarów, a nie świadczenia usług; mamy z nim do czynienia, gdy umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Uznanie leasingu finansowego za dostawę towarów powoduje, że jeżeli leasingobiorca jest zagranicznym podmiotem i przedmiot leasingu zostaje dostarczony do innego kraju UE, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą. Sposób rozliczenia pozostaje bez zmian, tak jak w przypadku sprzedaży towarów. To znaczy, aby móc zastosować stawkę 0%, należy:

• zarejestrować się jako podatnik VAT UE i dokonać transakcji na rzecz podatnika VAT UE,

• przed złożeniem deklaracji mieć dokumenty potwierdzające dostarczenie towarów do nabywcy.

Należy pamiętać, że w przypadku wywozu przez nabywcę nowych środków transportu bez użycia innego środka transportu (przewozowego) podatnik oprócz dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 pkt 2 i 3 powinien mieć dokument zawierający dane umożliwiające prawidłową identyfikację podatnika dokonującego dostaw i nabywcy oraz nowego środka transportu, w szczególności:

• dane dotyczące podatnika i nabywcy,

• dane pozwalające jednoznacznie zidentyfikować przedmiot dostawy jako nowy środek transportu,

• datę dostawy,

• podpisy podatnika i nabywcy,

• oświadczenie nabywcy o wywozie nowego środka transportu poza terytorium kraju w terminie 14 dni od dnia dostawy,

• pouczenie nabywcy o skutkach niewywiązania się z obowiązku wywozu samochodu w terminie 14 dni

Dokument ten wystawia w każdym przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu dla nabywcy, który nie podał dla tej czynności numeru identyfikacyjnego nadanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Sprzedawca w takim przypadku wystawia fakturę oraz dokument wywozu w trzech egzemplarzach; oryginał faktury wraz z dokumentem jest wydawany nabywcy; jedną z kopii faktury podatnik pozostawia w swojej dokumentacji, drugą oraz dokument wywozu przesyła w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy do biura wymiany informacji o VAT.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama