reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Od lutego 2005 r. użytkuję w ramach umowy leasingu samochód ciężarowy (umowa leasingu operacyjnego). Samochód ten w dacie zawarcia umowy był traktowany jako uprawniający do odliczania całości VAT, natomiast po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. takiej możliwości nie daje. W związku z powyższym zarejestrowałam umowę leasingu w urzędzie skarbowym i odliczałam VAT w całości. W chwili obecnej, zgodnie z możliwością wynikającą z umowy, dokonałam wykupu tego samochodu. Czy ze względu na fakt rejestracji umowy leasingu mogę odliczyć w całości również VAT od faktury za wykup samochodu? Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku ewentualnej sprzedaży tego samochodu?


RADA

Rejestracja umowy leasingu daje możliwość odliczania VAT na „starych” zasadach wyłącznie w odniesieniu do opłat wynikających z samej umowy. Sprzedaż samochodu, od którego odliczono jedynie część kwoty VAT, może być zwolniona z opodatkowania VAT, jeśli samochód jest towarem używanym.

UZASADNIENIE

Zarejestrowanie umowy leasingowej w urzędach skarbowych rzeczywiście było koniecznością dla odliczania całości VAT wynikającego z rat leasingowych dotyczących samochodów, które na skutek zmiany ustawowej definicji (dokonanej z dniem 22 sierpnia 2005 r.) przestały być uznawane za samochody ciężarowe (spełniające ustawowy wymóg), a stały się samochodami osobowymi. Ważne jednak, że rejestracja umowy dawała możliwość odliczania VAT na „starych” zasadach wyłącznie od opłat wynikających z samej umowy leasingowej, a więc de facto rat leasingowych.

Możliwość ta nie dotyczy natomiast samego wykupu przedmiotu leasingu. W takim bowiem przypadku mamy do czynienia z nową czynnością prawną (kupnem/sprzedażą), która, choć wynika pośrednio z treści umowy leasingowej, jednak „sama w sobie” pozostaje czynnością odrębną.

W rezultacie wykupując samochód z leasingu, który na moment wykupu nie spełnia definicji samochodu ciężarowego, możemy odliczyć 60% kwoty VAT wynikającej z faktury wykupowej, nie więcej jednak niż 6000 zł.

W przypadku sprzedaży takiego samochodu zastosowanie właściwej stawki podatkowej uzależnione jest okresu użytkowania samochodu.

Wynika to bezpośrednio z treści § 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się z VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 3-5 (a więc 60%, nie więcej niż 6000 zł), pod warunkiem że pojazdy te są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT (okres używania towaru wyniósł co najmniej pół roku).

Jeśli zatem samochód był użytkowany przez co najmniej 6 miesięcy (wliczając w to okres umowy leasingu), a przy jego wykupie przysługiwało prawo do odliczenia jedynie 60% kwoty VAT, wówczas można zastosować zwolnienie z tego podatku.

Niejako na marginesie pragnę dodać, iż niektóre komentarze wskazują, że okres używania samochodu należy liczyć z uwzględnieniem czasu, kiedy był on jeszcze leasingowany. Także większość organów podatkowych uznaje, że okres ten należy wliczyć.

art. 86 ust. 3-5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

Michał T. Piotrowski

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama