reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sześć lat temu kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz go sprzedajemy. Jest w pełni umorzony. Czy ewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej ze stawką zwolnioną? Cały obrót jest ewidencjonowany w kasie.


RADA

Tak, firma może zaewidencjonować sprzedaż samochodu podlegającego zwolnieniu z VAT w kasie fiskalnej, niezależnie od statusu nabywcy.

UZASADNIENIE

Co do zasady podatników dokonujących sprzedaży zarówno na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązują odrębne zasady jej ewidencjonowania na potrzeby VAT. Polegają one na tym, że:

• sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych podlega obowiązkowi dokumentowania fakturą VAT (art. 106 ustawy o VAT) oraz ewidencjonowania jej w rejestrze sprzedaży na potrzeby VAT prowadzonym poza kasą fiskalną (art. 109 ust. 4 ustawy o VAT) w celu określenia niezbędnych danych do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT;

• sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT) i dokumentowania jej paragonem fiskalnym. Przez pojęcie sprzedaży na potrzeby VAT rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Wysokość obrotu i kwoty należnego VAT określa dobowy oraz miesięcznych raport fiskalny z kasy.

Z powyższego wynika, że należałoby prowadzić w zasadzie dwie różne ewidencje w zależności od statusu nabywcy. W praktyce nie zawsze zasada ta jest stosowana. Podatnicy zobowiązani do stosowania kas fiskalnych w celu ewidencjonowania obrotu na rzecz podmiotów indywidualnych bardzo często z przyczyn praktycznych ewidencjonują w niej cały obrót, czyli również sprzedaż na rzecz podmiotów gospodarczych. Nie zabraniają tego obowiązujące przepisy. Bardzo często dokonanie takiego rozgraniczenia w praktyce, z przyczyn technicznych, nie jest możliwe. Jest to problem powszechny i dotyczy szczególnie punktów sprzedaży detalicznej (objętych głównie obowiązkiem ewidencjonowania obrotu w kasach fiskalnych), gdzie nie jest możliwe zidentyfikowanie rodzaju nabywcy na osoby prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej. W związku z tym cały obrót jest ewidencjonowany w kasie fiskalnej, co nie narusza przepisów ustawy odnośnie do sposobu jego dokumentowania. Jak wynika z pytania, taki sposób ewidencjonowania stosowany jest również przez Państwa firmę. Zaewidencjonowanie sprzedaży w kasie nie zwalnia jednak z obowiązku wystawienia faktury VAT.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama