| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki

Czy można zmniejszyć obrót o kwotę wynikającą z faktury korygującej przed rzeczywistym dokonaniem zwrotu zaliczki na rachunek kontrahenta?


rada

W przypadku gdy umowa nie zostaje zrealizowana, zaliczka nie stanowi obrotu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą. Najpierw powinien zwrócić zaliczkę, a następnie bądź równocześnie powinien wystawić fakturę korygującą, która dokumentuje ten zwrot.

uzasadnienie

Jeśli dojdzie do zwrotu zaliczki, podatnik - sprzedawca jest zobowiązany do skorygowania obrotu, tj. do wystawienia faktury korygującej.

Zaliczka jest rozumiana jako wpłata na poczet przyszłych dostaw i usług. Każda zaliczka wpłacona na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług kreuje obowiązek podatkowy w VAT.

PRZYKŁAD

Podatnicy VAT zawarli umowę na świadczenie usług montażu szaf. Nabywca usługi zgodnie z umową wpłacił sprzedawcy zaliczkę. Następnie nabywca zrezygnował z wykonania umowy. W tym przypadku sprzedawca zwróci kwotę zaliczki, gdyż nie dojdzie do świadczenia usługi.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi sprzedawca otrzymał część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki, w tej części.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku gdy sprzedawca pobrał zaliczkę, zadatek, przedpłatę lub ratę, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o należną od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »