REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy poprawnie dokumentować premiowany bonus

SVB
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma polska współpracuje z dostawcą niemieckim. Za osiągnięty obrót uzyskała premiowany bonus. W jaki sposób należy to udokumentować, gdy to polski podatnik ma wystawić dokument na premię pieniężną?

PrzemysŁaw Adamus

Autopromocja

prawnik z Kancelarii Prawniczej Rachelski i Wspólnicy

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Po pierwsze, dlatego że priorytetowe znaczenie dla wskazania sposobu opodatkowania premii ma szczegółowe przedstawienie stanu faktycznego wraz z umową będącą podstawą udzielania premii. Ponadto brak jest jednolitego stanowiska Ministerstwa Finansów, organów skarbowych i sądów administracyjnych w przedmiocie szczegółów opodatkowania takich premii. Biorąc jednak pod uwagę treść obowiązujących przepisów można przychylić się do następującego stanowiska.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepis ten wskazuje, że świadczenie usług może być rozumiane bardzo szeroko. Jednocześnie z treści tego przepisu wynika, że usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Jeśli spółka dokonuje zakupów u kontrahenta oraz w terminie reguluje świadczenie pieniężne, wówczas obie czynności mieszczą się w czynności opodatkowanej VAT, tj. dostawy towarów. Grupa czynności, które składają się łącznie na dostawę towarów, nie może być niejako sumowana i arbitralnie przekształcana przez urzędników w usługę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy art. 14 (dostawa towarów), art. 24 (świadczenie usług), art. 30 (import towarów) Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dowodzą, że wszelkie transakcje wykonywane w ramach działalności gospodarczej podlegają VAT. Transakcje już opodatkowane nie mogą jednak podlegać ponownemu opodatkowaniu, ponieważ ta sama czynność prawna nie może być opodatkowana dwukrotnie tym samym podatkiem od wartości dodanej.

Ponadto, jeśli podmioty gospodarcze powiązane są wyłącznie transakcją kupna sprzedaży, nie zaś innym świadczeniem nabywcy na rzecz sprzedającego towary, nie można stwierdzić, że wypłacana nabywcy premia jest swoistym wynagrodzeniem za dokonaną usługę, tzn. przekroczenia progu sprzedaży uprawniającego do uzyskania premii. Obowiązek wystawienia faktury VAT dotyczy czynności podlegających ustawie. Jeśli więc otrzymanie premii nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towaru i usług, otrzymanie premii nie skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury VAT. Wystarczającym dowodem udokumentowania tej czynności będzie nota księgowa.

Podatnicy powinni zapoznać się z interpretacją dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 6 lutego 2008 r. (nr IS.II/2-443/215/07), wyrokiem NSA z 6 lutego 2007 r. (sygn. akt I FSK 94/06) oraz decyzją dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z 28 kwietnia 2008 r. (nr 1401/PV-I/4407/14-17/07/EN).

(SVB)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA