| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy kopia faktury może się różnić formalnie od oryginału

Czy kopia faktury może się różnić formalnie od oryginału

Czasem kopia faktury może wyglądać inaczej niż oryginał, przy identycznej treści. Czy jest to dopuszczalne w świetle ustawy o VAT. Okazuje się, że tak.

O interpretację w tym zakresie zwrócił się podatnik świadczący usługikomunalne m.in. w zakresie dostarczania wody, usuwania nieczystości,odprowadzania ścieków itp., wystawiając na rzecz mieszkańców gminy faktury VAT.

Podatnik stosuje system fakturowania usług za dostawę wody i odbiór ścieków,który pozwala na wystawianie faktur na bieżąco u klienta, u którego dokonywanyjest odczyt, np. zużycia wody. Oryginał wręczany jest odbiorcy usług, następniedrukowana jest kopia faktury.

Wydrukowany oryginał faktury pod względem formalnym i wizualnym” jest różnyod kopii wydrukowanej z komputera stacjonarnego, natomiast nie ma żadnychróżnic pod względem danych podmiotowych, jak i ilościowych i wartościowych. Podatnik oczywiście za każdym razem wystawia oryginał i kopię faktury.

Różnica kopii względem oryginału podyktowana jest innym sposobem jegodrukowania (inna czcionka i druk), a więc poza wyglądem wizualnym kopia jestwiernym odzwierciedleniem oryginału. Ponadto wskazano, iż „system” nie pozwalana ingerencję, zapewnia niezmienność i integralność drukowanych kopii zoryginałem.

Podatnik zapytał więc czy taka praktyka jest dopuszczalna w podatku odtowarów i usług, aby wystawca faktur VAT mógł wystawiać „pod względemformalnym” kopię faktury różniącą się od oryginału.

Polecamy: VAT 2010

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 10 lutego 2010 r. (nrITPP1/443-1088/09/KM), stwierdził m.in.:
(...) jeśli system, w którym wystawiane są faktury zapewnia – jak wskazano wewniosku – niezmienność i integralność danych, bez możliwości ingerencji imodyfikacji treści jej zapisów, dopuszczalne jest w tym konkretnym przypadkuposiadanie i przechowywanie przez Wnioskodawcę takich kopii faktur, które sązgodne z oryginałem w sposób nie budzący wątpliwości pod względem danychdotyczących stron transakcji, przedmiotu transakcji oraz danych ilościowych iwartościowych.

Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że żadenprzepis nie wymaga aby zarówno kopia jak i oryginał były identyczne podwzględem wizualnym (formalnym). Ważne aby treści merytoryczne tych dokumentówbyły takie same, natomiast fakt różnicy formalnej pod względem wyglądu faktury,będącej kopią a oryginałem nie ma znaczenia zarówno dla wystawiającego, jak iotrzymującego faktur

Polecamy: Kartapodatkowa - poradnik użytkownika


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »