Czy spółka z o.o. może stosować skróconą nazwę na fakturze VAT
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które faktury powinny zawierać określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).
REKLAMA
Zgodnie z § 4 ust. 1 oraz § 5 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy VAT mają obowiązek wystawiania faktur VAT. Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać miedzy innymi: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Z przepisów więc jednoznacznie wynika, iż faktura VAT powinna zawierać m.in. nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy.
Należy jednak zauważyć, iż art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) stwierdza, że podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego.
Ustęp 3 tego artykułu stwierdza ponadto, że zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.
Ponadto ustawa o VAT w art. 96 ust. 1 zobowiązuje podatników do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej.
Wzór zgłoszenia rejestracyjnego zawarty został w rozporządzeniu ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 55, poz. 539 z późn. zm.). W części B1 tego zgłoszenia – Dane identyfikacyjne – w poz. 10 należy podać nazwę pełną, natomiast w poz. 11 nazwę skróconą podatnika.
Polecamy: Jak założyć firmę
Należy więc podkreślić, że dane dotyczące podatnika, znajdujące się na wystawianych przez niego fakturach VAT, w tym nazwa firmy pełna lub skrócona, powinny być znane organom podatkowym, czyli muszą być zgodne z danymi podatnika, podanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat