| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?

Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?

W Polsce bardzo powoli rozwija się rynek e-faktur. Nie jest to jednak spowodowane barierami technologicznymi ani prawnymi. Jakie przyczyny hamują rozwój polskiego rynku e-faktur?

E-faktury

Zarówno z perspektywy technologii, jak i obowiązujących w Polsce przepisów nie ma żadnych barier technologicznych lub prawnych ograniczających rozwój rynku faktur elektronicznych. Polska naprawdę pilnie, dokładnie i na czas wdrożyła dyrektywy unijne zrównujące w prawach faktury elektroniczne i papierowe.

Istnieją jednak silne bariery związane z różnego rodzaju przyzwyczajeniami, stereotypami oraz obawami użytkowników. Wprowadzając na rynek naszą platformę do wymiany faktur elektronicznych „miedzyfirmami.pl”, spytaliśmy ponad 5 tys. firm, dlaczego nie korzystają z e-faktur w obrocie gospodarczym. Przecież od lat księgowość prowadzona jest elektronicznie, podobnie jak w świat cyfrowy już dawno przeniesiono transakcje finansowe. Najczęstsza odpowiedź była taka, że firmy stosują fakturę papierową, bo… nikt od nich nie wymagał zmiany!

Poza tym, firmy obawiają się, że w razie kontroli dokument elektroniczny zostanie zakwestionowany przez fiskusa. Otóż Ministerstwo Finansów podaje, że od początku roku 2012 nie było ani jednego przypadku, w którym w trakcie kontroli skarbowej urzędnicy zakwestionowaliby fakturę wyłącznie z tego powodu, że ma ona formę elektroniczną.

Obecnie to, co hamuje rozwój e-faktur, to przede wszystkim brak aktywności administracji wszystkich szczebli, która jest największym klientem biznesu, a jednocześnie jest bardzo tradycyjna, skrępowana przepisami i odporna na cyfryzację. To się jednak może zmienić w najbliższych kilku miesiącach.

Obowiązek stosowania e-faktury

Oto bowiem, 27 maja br. została przyjęta przez UE dyrektywa 2014/55/EU w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, która w praktyce narzuci całej administracji państw członkowskich oraz wszystkim przedsiębiorstwom realizującym zamówienia publiczne i wykorzystującym środki unijne, obowiązek wymieniania się fakturami wyłącznie w postaci elektronicznej. Dyrektywa wymaga przy tym posługiwania się takim standardem, który pozwoli systemom informatycznym automatycznie przetwarzać zawarte w e-fakturach dane. Dyrektywa 55/2014/EU jest pierwszym aktem prawnym, który nałoży na administrację państwową i podatników obowiązek stosowania e-faktury.

Termin transpozycji Dyrektywy w państwach członkowskich UE to 27 listopada 2018 roku. Nieprzekonanych przedsiębiorców mogą więc wkrótce skłonić do przejścia na e-faktury już nie tylko duże oszczędności finansowe i uproszczenie obiegu dokumentów finansowych w firmie, ale zwykła konieczność.

Potrzebna edukacja

Nadal jednak potrzebna jest edukacja realizowana wielotorowo: poprzez media, dostawców oprogramowania, doradców podatkowych, biura rachunkowe, ale też przy wyraźnym wsparciu ze strony państwa – przede wszystkim resortów gospodarki, cyfryzacji oraz finansów. Przy odrobinie wysiłku organizacyjnego, Polska ma szansę na osiągnięcie znacznych oszczędności w funkcjonowaniu samej administracji państwowej, zwiększenia skali ściągalności podatku VAT i to wszystko wprowadzając rozwiązania, które po stronie przedsiębiorców będą generowały dodatkowe oszczędności, a nie wydatki.

Polscy przedsiębiorcy, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą, są już gotowi na zmianę.

sage
Aneta Jarczyńska

online business development manager w Sage sp. z o.o.

Masz pytanie? Zapytaj eksperta!

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Ostatnio na forum

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »