Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
E-faktury
Zarówno z perspektywy technologii, jak i obowiązujących w Polsce przepisów nie ma żadnych barier technologicznych lub prawnych ograniczających rozwój rynku faktur elektronicznych. Polska naprawdę pilnie, dokładnie i na czas wdrożyła dyrektywy unijne zrównujące w prawach faktury elektroniczne i papierowe.
REKLAMA
Istnieją jednak silne bariery związane z różnego rodzaju przyzwyczajeniami, stereotypami oraz obawami użytkowników. Wprowadzając na rynek naszą platformę do wymiany faktur elektronicznych „miedzyfirmami.pl”, spytaliśmy ponad 5 tys. firm, dlaczego nie korzystają z e-faktur w obrocie gospodarczym. Przecież od lat księgowość prowadzona jest elektronicznie, podobnie jak w świat cyfrowy już dawno przeniesiono transakcje finansowe. Najczęstsza odpowiedź była taka, że firmy stosują fakturę papierową, bo… nikt od nich nie wymagał zmiany!
Poza tym, firmy obawiają się, że w razie kontroli dokument elektroniczny zostanie zakwestionowany przez fiskusa. Otóż Ministerstwo Finansów podaje, że od początku roku 2012 nie było ani jednego przypadku, w którym w trakcie kontroli skarbowej urzędnicy zakwestionowaliby fakturę wyłącznie z tego powodu, że ma ona formę elektroniczną.
Obecnie to, co hamuje rozwój e-faktur, to przede wszystkim brak aktywności administracji wszystkich szczebli, która jest największym klientem biznesu, a jednocześnie jest bardzo tradycyjna, skrępowana przepisami i odporna na cyfryzację. To się jednak może zmienić w najbliższych kilku miesiącach.
Obowiązek stosowania e-faktury
REKLAMA
Oto bowiem, 27 maja br. została przyjęta przez UE dyrektywa 2014/55/EU w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, która w praktyce narzuci całej administracji państw członkowskich oraz wszystkim przedsiębiorstwom realizującym zamówienia publiczne i wykorzystującym środki unijne, obowiązek wymieniania się fakturami wyłącznie w postaci elektronicznej. Dyrektywa wymaga przy tym posługiwania się takim standardem, który pozwoli systemom informatycznym automatycznie przetwarzać zawarte w e-fakturach dane. Dyrektywa 55/2014/EU jest pierwszym aktem prawnym, który nałoży na administrację państwową i podatników obowiązek stosowania e-faktury.
Termin transpozycji Dyrektywy w państwach członkowskich UE to 27 listopada 2018 roku. Nieprzekonanych przedsiębiorców mogą więc wkrótce skłonić do przejścia na e-faktury już nie tylko duże oszczędności finansowe i uproszczenie obiegu dokumentów finansowych w firmie, ale zwykła konieczność.
Potrzebna edukacja
Nadal jednak potrzebna jest edukacja realizowana wielotorowo: poprzez media, dostawców oprogramowania, doradców podatkowych, biura rachunkowe, ale też przy wyraźnym wsparciu ze strony państwa – przede wszystkim resortów gospodarki, cyfryzacji oraz finansów. Przy odrobinie wysiłku organizacyjnego, Polska ma szansę na osiągnięcie znacznych oszczędności w funkcjonowaniu samej administracji państwowej, zwiększenia skali ściągalności podatku VAT i to wszystko wprowadzając rozwiązania, które po stronie przedsiębiorców będą generowały dodatkowe oszczędności, a nie wydatki.
Polscy przedsiębiorcy, nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą, są już gotowi na zmianę.
Aneta Jarczyńska
online business development manager w Sage sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat