Czy można skorygować fakturę w związku ze zwrotem zadatku w podwójnej wysokości
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zwrot niedoszłemu nabywcy zadatku w podwójnej wysokości rzeczywiście nie jest czynnością podlegającą VAT. Do dokonania tego zwrotu obliguje Państwa art. 394 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Tym samym, rola zadatku sprowadza się do zabezpieczenia wykonania zawartej umowy.
REKLAMA
W razie niewykonania zobowiązania zadatek pełni rolę zryczałtowanego odszkodowania, a tym samym nie podlega VAT, co potwierdził również Trybunał Europejski, m.in. w wyroku z 18 lipca 2007 r., sygn. C-277/05 Société thermale d"Euge- nie-les-Bains. Brak opodatkowania VAT zwrotu podwójnego zadatku niedoszłemu nabywcy nie pozbawia Państwa prawa do skorygowania pierwotnej faktury, dokumentującej jego przyjęcie.
Takie prawo wynika wprost z art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, fakturę korygującą wystawia się m.in. w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu. W związku ze zwrotem zadatku, powinni Państwo zatem wystawić fakturę korygującą, natomiast ujęcie jej w rozliczeniach VAT powinno nastąpić zgodnie z regułami określonymi w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 394 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat