| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można skorygować fakturę w związku ze zwrotem zadatku w podwójnej wysokości

Czy można skorygować fakturę w związku ze zwrotem zadatku w podwójnej wysokości

Zawarliśmy w formie aktu notarialnego przedwstępną warunkową umowę sprzedaży nieruchomości zabudowanych. Zgodnie z umową, nabywca wpłacił na nasz rachunek uzgodnioną kwotę zadatku, co zostało udokumentowane fakturą. Jednak umowa sprzedaży nie doszła do skutku z przyczyn leżących po naszej stronie, dlatego jesteśmy zobowiązani zwrócić niedoszłemu nabywcy nieruchomości zadatek w podwójnej wysokości. Uważamy, że zwrot zadatku w podwójnej wysokości pełni funkcję odszkodowawczą dla nabywcy, dlatego nie podlega VAT. Czy jednak mamy prawo skorygować pierwotną fakturę, którą wystawiliśmy w związku z przyjęciem zadatku?

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zwrot niedoszłemu nabywcy zadatku w podwój­nej wysokości rzeczywiście nie jest czynnością podlegającą VAT. Do dokonania tego zwrotu obliguje Państwa art. 394 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzy­many zadatek zachować, a jeżeli sama go dała może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Tym samym, rola zadatku sprowadza się do zabezpieczenia wykonania zawartej umowy.

W razie niewykonania zobowią­zania zadatek pełni rolę zryczałtowanego odszkodowania, a tym samym nie podlega VAT, co potwierdził również Trybunał Europejski, m.in. w wyroku z 18 lipca 2007 r., sygn. C-277/05 Société thermale d"Euge- nie-les-Bains. Brak opodatkowania VAT zwrotu podwójnego zadatku niedoszłemu nabywcy nie pozbawia Państwa prawa do skorygowania pierwotnej faktury, dokumentującej jego przyjęcie.

Takie prawo wynika wprost z art. 106j ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, fakturę korygującą wystawia się m.in. w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu. W związku ze zwrotem zadatku, powinni Państwo zatem wystawić fakturę korygującą, natomiast ujęcie jej w rozliczeniach VAT powinno nastąpić zgodnie z regułami określonymi w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

- art. 394 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK