Faktura korygująca wskutek podpisania ugody zmniejszającej cenę
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji istnieje podstawa do wystawienia faktury korygującej. Zmianie bowiem uległa cena, co jednoznacznie zostało potwierdzone przez strony w treści ugody. W ramach realizacji ugody albo otrzymają Państwo mniejszą kwotę, albo - jeśli nabywca uprzednio zapłacił cenę w wyższej wysokości - to Państwo będą musieli mu zwrócić różnicę. Świadczeniem należnym Państwu z tytułu sprzedaży jest bowiem ostatecznie kwota, której wysokość wynika z ugody.
REKLAMA
Istnieje jednak ryzyko, że w razie podpisania ugody, w ramach której dochodzi ostatecznie do zmniejszenia kwoty, którą otrzyma sprzedawca, organy podatkowe będą próbowały podważać zasadność wystawienia faktury korygującej. Ich zdaniem bowiem, rezygnacja z części należności przez sprzedawcę, będąca rezultatem zawartej ugody, nie uprawnia go do wystawienia faktury korygującej. Taka interpretacja jest jednak nieprawidłowa, gdyż w ramach realizacji uprawnień reklamacyjnych klienta doszło niewątpliwie do obniżki ceny, będącej w istocie rabatem (opustem) udzielonym już po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury dokumentującej tę sprzedaż. Spełnione są więc przesłanki do wystawienia faktury korygującej, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 marca 2010 r. (sygn. IPPP1-443-168/10-2/PR) czytamy:
(...) przez ugodę, z którą mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, w myśl art. 917 ustawy MF z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), rozumie się sytuację, w której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Takim ustępstwem w przedmiotowej sprawie jest rezygnacja przez Kontrahenta z części należności będąca rezultatem zawartej ugody. Sytuacji tej nie należy jednak utożsamiać ze zmniejszeniem wartości sprzedanych towarów i usług na skutek obniżenia ich ceny. Zawarta ugoda dotyczy bowiem jedynie rozliczeń pomiędzy kontrahentami (rezygnacji z dochodzenia określonej części należności). Reasumując, w świetle powyższego stwierdzić należy, że zawarcie przedmiotowej ugody nie stanowi przesłanki do wystawienia faktur korygujących, zmniejszających obrót kontrahenta Wnioskodawcy.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat