| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura korygująca wskutek podpisania ugody zmniejszającej cenę

Faktura korygująca wskutek podpisania ugody zmniejszającej cenę

Wystawiliśmy fakturę dokumentującą dostawę towaru. Cena towaru na fakturze była prawidłowa, zgodna z ustaleniami umownymi. Okazało się jednak, że towar zawiera wady, w związku z czym na¬bywca zażądał dużego obniżenia ceny. Nie zgodziliśmy się na tak dużą obniżkę, więc sprawa została skierowana do sądu. Jednak przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy przez sąd zawarliśmy ugo¬dę, w ramach której zgodziliśmy się na obniżkę ceny, ale nie taką, jakiej żądał kontrahent, określając w treści ugody ostatecznie należną nam kwotę z tytułu sprzedaży. Czy możemy wystawić fakturę korygującą uwzględniając warunki ugody?

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji istnieje podstawa do wystawienia faktury korygują­cej. Zmianie bowiem uległa cena, co jednoznacznie zostało potwierdzone przez strony w treści ugody. W ramach realizacji ugody albo otrzymają Państwo mniejszą kwotę, albo - jeśli nabywca uprzednio za­płacił cenę w wyższej wysokości - to Państwo będą musieli mu zwrócić różnicę. Świadczeniem należnym Państwu z tytułu sprzedaży jest bowiem ostatecznie kwota, której wysokość wynika z ugody.

Istnieje jednak ryzyko, że w razie podpisania ugody, w ramach której dochodzi ostatecznie do zmniejszenia kwoty, którą otrzyma sprzedawca, organy podatkowe będą próbowały podważać zasadność wystawienia faktury korygującej. Ich zdaniem bowiem, rezygnacja z części należności przez sprzedawcę, będąca rezultatem zawartej ugody, nie uprawnia go do wystawienia faktury korygującej. Taka interpretacja jest jednak nieprawidłowa, gdyż w ramach realizacji uprawnień reklamacyjnych klienta doszło niewątpliwie do obniżki ceny, będącej w istocie rabatem (opustem) udzielonym już po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury dokumentującej tę sprzedaż. Spełnione są więc przesłanki do wystawienia faktury korygującej, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 marca 2010 r. (sygn. IPPP1-443-168/10-2/PR) czytamy:

(...) przez ugodę, z którą mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, w myśl art. 917 ustawy MF z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), rozumie się sytuację, w której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapew­nić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Takim ustępstwem w przedmioto­wej sprawie jest rezygnacja przez Kontrahenta z części należności będąca rezultatem zawartej ugody. Sytuacji tej nie należy jednak utożsamiać ze zmniejszeniem wartości sprzedanych towarów i usług na skutek obniżenia ich ceny. Zawarta ugoda dotyczy bowiem jedynie rozliczeń pomiędzy kontrahentami (rezygnacji z dochodzenia określonej części należności). Reasumując, w świetle powyższego stwierdzić należy, że zawarcie przedmiotowej ugody nie stanowi przesłanki do wystawienia faktur korygujących, zmniejszających obrót kontrahenta Wnioskodawcy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »