Faktura korygująca wystawiona do faktury korygującej
REKLAMA
REKLAMA
Jak wystawić fakturę korygującą do innej faktury korygującej z powodu błędu w pierwszej korekcie
Skorygowaliśmy pierwotną fakturę z powodu udzielenia klientowi rabatu. Jednak na fakturze korygującej został popełniony błąd (wykazany został rabat w wysokości 1% zamiast przyznanego 10%), dlatego musimy wystawić drugą fakturę korygującą. Czy w takim przypadku powinniśmy odwołać się do danych z faktury pierwotnej i pierwszej korekty?
REKLAMA
Tak. Faktura korygująca jest dokumentem służącym do poprawiania każdej faktury, w tym również faktury korygującej. Z art. 106j ust. 2 pkt 3 wynika wprost, że faktura korygująca musi zawierać określone dane faktury korygowanej. W sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu zasadne będzie odwołanie się zarówno do danych zawartych na fakturze pierwotnej, jak i w pierwszej fakturze korygującej, gdyż rabat przyznany klientowi od początku wynosił 10%, natomiast w wyniku popełnionego błędu pierwsza korekta go nie wskazywała w tej właśnie wysokości.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
Jak wystawić kolejną fakturę korygującą wystawioną do faktury korygującej z innej przyczyny niż pierwsza korekta
Klient kupił u nas kilka rodzajów towarów. Udzieliliśmy mu rabatu na jeden asortyment, dokumentując ten rabat fakturą korygującą. W wyniku negocjacji z klientem zdecydowaliśmy się udzielić mu rabatu na jeszcze jeden rodzaj towaru. Czy dokumentując ten rabat kolejną fakturą korygującą powinniśmy się odwołać do danych z pierwszej korekty, czy do tych z faktury pierwotnej?
W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji prawidłowe będzie odwołanie się do danych zawartych w fakturze pierwotnej. Druga faktura korygująca dotyczy bowiem danych zawartych wyłącznie w fakturze pierwotnej, które są zmieniane w związku z udzieleniem rabatu na kolejny rodzaj towaru. Nie ma ona zatem nic wspólnego z pierwszą korektą, która co prawda również dokumentowała rabat, ale dotyczący zupełnie innego towaru.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat