Jak poprawić wadliwy dokument, który nie jest fakturą, bo nie zawiera wymaganych przepisami elementów
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, w celu naprawienia błędu, powinni Państwo przekazać klientom egzemplarz prawidłowej faktury, a oni jednocześnie powinni Państwu zwrócić wadliwe dokumenty w celu ich archiwizacji.
REKLAMA
Ponieważ wadliwe dokumenty nie są fakturami w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, gdyż brakuje w ich treści niektórych obowiązkowych elementów, to nie można ich poprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Nie mają bowiem do nich zastosowania przepisy podatkowe, określające zasady korygowania nieprawidłowości poprzez wystawienie faktury korygującej.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 czerwca 2011 r. (sygn. ITPP1/443-367/11/AP), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:
(...) ustawodawca określił podstawowe elementy, jakie powinna zawierać faktura VAT. Zdaniem Wnioskodawcy wobec braku m.in. oznaczenia na wydrukowanym dokumencie, iż stanowi on fakturę VAT [obecnie nie ma już takiego wymogu - przyp. autora] uznać należy, iż przedmiotowy dokument nie nosi znamion faktury, zatem nie mają zastosowania przepisy podatkowe, określające zasady korygowania nieprawidłowości poprzez wystawienie faktury korygującej. Reasumując Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w zaistniałym stanie faktycznym prawidłowym działaniem podatnika jest wydrukowanie faktury VAT „oryginał" i doręczenie jej nabywcy wraz ze stosownymi wyjaśnieniami. Jednocześnie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego, sugerowanym rozwiązaniem jest zwrot do wystawcy wadliwego dokumentu w celu archiwizacji.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat