reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy w przypadku samofakturowania konieczne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Czy w przypadku samofakturowania konieczne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Wystawiamy faktury sprzedaży na zasadzie samofakturowania, na podstawie upoważnienia udzielonego nam przez sprzedawcę. Wystawiamy również faktury korygujące do faktur sprzedażowych, które przesyłamy sprzedawcy. Czy w przypadku samofakturowania mamy obowiązek otrzymać od sprzedawcy potwierdzenie odbioru przesłanej mu faktury korygującej?

Nie. Nabywca nie ma obowiązku otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez swojego sprzedawcę. Przepisy nakładają taki obowiązek wyłącznie na sprzedawcę będącego wystawcą faktury korygującej, gdyż jest to warunkiem zmniejszenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego. Natomiast w opisanej w pytaniu sytuacji, wystawiona przez Państwa faktura korygująca jest podstawą do zmniejszenia podatku naliczonego. Potwierdzenie odbioru tego dokumentu przez sprzedawcę w żaden sposób nie determinuje realizacji tej czynności i momentu ujęcia jej w Państwa rozliczeniach.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 29a ust. 13, art. 106d, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Monitor Księgowego – prenumerata

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama