| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jaką formę musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Jaką formę musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Wysłaliśmy do kontrahenta w jednej przesyłce kilka różnych dokumentów, m.in. umowę, zamówienie i potwierdzenie przelewu. Wśród nich znajdowała się również jedna faktura korygująca. Kontrahent na potwierdzeniu odbioru wpisał, że potwierdza odbiór umowy i pozostałych dokumentów, nie odnosząc się wyraźnie do faktury korygującej. Czy możemy uznać takie potwierdzenie odbioru za wystarczające?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, nie można uznać, że takie potwierdzenie od­bioru jest wystarczające do ujęcia faktury korygującej w Państwa rozliczeniach. Nie wynika z niego bowiem, że kontrahent potwierdził odbiór korekty, wręcz przeciwnie - z jego treści wynika, że po­twierdził odbiór zupełnie innego dokumentu w postaci umowy. Istnieje więc ryzyko zakwestionowa­nia go przez organy podatkowe w razie posłużenia się nim przez Państwa w celu obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.

Powinni Państwo zatem postarać się o dodatkowe pisemne potwierdzenie od kontrahenta, jednoznacznie wskazujące, że kontrahent otrzymał przesłaną przez Państwa fakturę korygującą.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

art. 29a ust. 13, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK