| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak oznaczyć faktury korygujące dotyczące transakcji rozliczanych według szczególnej procedury marży

Jak oznaczyć faktury korygujące dotyczące transakcji rozliczanych według szczególnej procedury marży

Musimy wystawić fakturę korygującą do faktury dokumentującej transakcję sprzedaży towaru używanego opodatkowaną według procedury marży. Czy w takiej fakturze również musimy zawrzeć oznaczenie „procedura marży-towary używane"?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji nie ma obowiązku zamieszczenia w fakturze korygującej oznaczenia identyfikującego rodzaj szczególnej procedury, według której transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Można to jednak uczynić dobrowolnie i w takim przypad­ku nie powinno być to kwestionowane przez organy podatkowe.

Z art. 106j ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT wynika jednoznacznie, że faktura korygująca musi zawierać obowiązkowo wyrazy „faktura korygująca" bądź „korekta". Nie jest zatem wymagane zamieszczenie żadnych innych dodatkowych oznaczeń bezpośrednio w nazwie faktury korygującej, np. precyzujących rodzaj procedury szczególnej zasto­sowanej do danej transakcji.

Trzeba jednak podkreślić, że zgodnie z art. 102j ust. 2 ustawy o VAT obowiązkowe jest zamieszczenie w fakturze korygującej odpowiednich danych faktury korygowa­nej. Wśród tych informacji, które muszą zostać umieszczone w treści faktury korygującej, znajduje się informacja dotycząca nazwy faktury korygowanej, w której w razie stosowania szczególnych procedur znajduje się określenie trybu, do jakiego korekta się odnosi. W przypadku sprzedaży towaru używanego z zastosowaniem procedury marży będzie to wskazane w pytaniu określenie „procedura marży-towary używane".

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 3, art. 106j ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »