Faktura korygująca w związku z udzieleniem dalszego rabatu
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, druga faktura korygująca powinna odwoływać się do danych, które są zawarte w pierwszej fakturze korygującej. Do czasu wystawienia drugiej faktury korygującej, dokumentem, który obrazuje bieżący stan transakcji pomiędzy podmiotami, jest bowiem pierwsza faktura korygująca, zawierająca dane z faktury pierwotnej. To wartości w niej wskazane są aktualne w momencie wystawiania kolejnej korekty.
REKLAMA
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2012 r. (sygn. ITPP1/443-579/12/MS), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:
Odnosząc przedstawione wyżej przepisy prawa do przedstawionego we wniosku opisu stanu MF faktycznego należy stwierdzić, iż w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu Wnioskodawca wystawiając kolejną fakturę korygującą (spełniającą określone w rozporządzeniu wymagania), powinien zawrzeć poza danymi z faktury pierwotnej również dane z uprzednio wystawionych faktur korygujących, a zatem stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat