reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura korygująca w związku z udzieleniem dalszego rabatu

Faktura korygująca w związku z udzieleniem dalszego rabatu

Do wystawionej faktury za dostawę towaru wystawiliśmy fakturę korygującą, dokumentującą rabat udzielony klientowi w związku z zakupem towaru. Udzieliliśmy dalszej obniżki na ten sam towar temu klientowi (kolejnego rabatu) i dlatego musimy wystawić jeszcze jedną korektę. Czy druga faktura korygująca powinna odnosić się do pierwszej faktury korygującej, czy raczej bezpośrednio do pierwotnej faktury sprzedaży?

W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, druga faktura korygująca powinna odwoływać się do danych, które są zawarte w pierwszej fakturze korygującej. Do czasu wystawienia drugiej faktury korygu­jącej, dokumentem, który obrazuje bieżący stan transakcji pomiędzy podmiotami, jest bowiem pierwsza faktura korygująca, zawierająca dane z faktury pierwotnej. To wartości w niej wskazane są aktualne w mo­mencie wystawiania kolejnej korekty.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierp­nia 2012 r. (sygn. ITPP1/443-579/12/MS), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:

Odnosząc przedstawione wyżej przepisy prawa do przedstawionego we wniosku opisu stanu MF faktycznego należy stwierdzić, iż w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczy­wistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu Wniosko­dawca wystawiając kolejną fakturę korygującą (spełniającą określone w rozporządzeniu wymagania), powinien zawrzeć poza danymi z faktury pierwotnej również dane z uprzednio wystawionych faktur kory­gujących, a zatem stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 2, art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama