Czy można skorygować faktury „do zera", gdy sąd nie uznał zasadności roszczeń
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W opisanej w pytaniu sytuacji mają Państwo prawo wystawić fakturę korygującą, która będzie stanowiła podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania, a tym samym wartości należnego podatku VAT. Zasady ujmowania faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania reguluje art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
REKLAMA
Jak wynika z jego treści, prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego będzie Państwu przysługiwało w miesiącu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, pod warunkiem uzyskania przez Państwa potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, dla którego wystawiono fakturę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.
Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Państwa do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to zostanie przez Państwa uzyskane.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-446/13-2/BH) czytamy:
(...) w sytuacji gdy przez Wnioskodawcę wystawione zostały faktury korygujące „do zera" faktury MF pierwotne, tj. faktury korygujące, w których podstawa opodatkowania oraz kwota podatku należnego uległa zmniejszeniu w stosunku do podstawy i kwoty podatku określonych w wystawionej fakturze, wówczas - zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 29 ust. 4a ustawy o VAT [obecnie art. 29a ust. 13 ustawy o VAT - przyp. autora] Wnioskodawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia, deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Przy czym zaznaczyć należy, iż uzyskanie przez Wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054;
ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat