| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jest zgoda UE na ograniczenia odliczania VAT od samochodów

Jest zgoda UE na ograniczenia odliczania VAT od samochodów

Unia Europejska, a w zasadzie Rada UE zgodziła się 27 września 2010 r. ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Finansów, iż zasadne jest stosowanie przez Polskę ograniczenia wysokości odliczenia VAT na niektóre pojazdy.

Zdaniem UE, Polska ma prawo do stosowania uproszczonej procedury poboru podatku VAT w celu zapobiegania uchylania się od opodatkowania lub jego unikania, a w szczególności poprzez wykorzystywanie firmowych samochodów osobowych (w tym luksusowych) do celów prywatnych.


W związku z powyższym, Rada UE decyzją nr 2010/581/UE z dnia 27 września 2010 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym UE seria L nr 256, s. 24, zgodziła się na to, aby Polska stosowała odstępstwo od art. 168 dyrektywy VAT-owskiej i ograniczała do 60% prawo do odliczenia podatku VAT należnego z tytułu zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych innych niż pojazdy osobowe, do maksymalnej kwoty 6.000 zł.

Ograniczenie to może mieć zastosowanie wyłącznie do pojazdów silnikowych, innych niż samochody osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wydając powyższą zgodę dokonano również zastrzeżenia, że powyższe ograniczenia odliczenia VAT nie mogą mieć zastosowania do:
- pojazdów zakupionych w celu odsprzedaży, wynajmu lub leasingu,
- pojazdów, które zgodnie z kryteriami ustanowionymi w przepisach podatkowych uważa się za pojazdy przeznaczone głównie do przewozu towarów,
- pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji i do
- pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Ministerstwo Finansów o odliczeniu VAT od samochodów osobowych

Dodatkowo Polska upoważniona została przez Radę UE do nietraktowania jako świadczenia usług za wynagrodzeniem prywatnego wykorzystywania przez podatnika lub jego pracowników, lub bardziej ogólnie, do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność, pojazdów do których wydano zgodę na ograniczenie odliczenia.

Decyzja Rady UE obowiązuje do 31 grudnia 2013 r. i kończy spory prawników co do tego, czy stosowane przez Polskę ograniczenie odliczenia podatku VAT jest zgodne z prawem UE, czy też nie, gdyż w chwili obecnej już jest z nim zgodne.

Polecamy: VAT 2011

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »