Parafia nie odliczy VAT. Jakie przepisy prawne o tym decydują?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy parafia może odzyskać podatek VAT?
- Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT, a realizacja zadania nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi
- Parafia nie uzyska zwrotu VAT także na zasadach określonych rozporządzeniem MF w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług
Czy parafia może odzyskać podatek VAT?
Czy parafia może w jakiejkolwiek formie odzyskać podatek VAT? Z takim pytanie wystąpił Wnioskodawca, czyli Parafia w jednej z interpretacji podatkowych. Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Parafia nie jest płatnikiem podatku VAT, gdyż nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Parafia realizuje zadanie przy wsparciu finansowym w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020 do dyspozycji Samorządu Województwa. W związku z realizacją tego zadania faktury VAT będą opłacane przez Parafię. Realizacja tego projektu nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi. Wątpliwości Parafii dotyczą możliwości odzyskania podatku VAT poniesionego w związku z realizacją zadania.
Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT, a realizacja zadania nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że z przepisów jasno wynika, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto, jak wskazano powyżej, art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.
Jak wynika z treści wniosku, Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT. Ponadto realizacja zadania nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi. W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Parafia nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją zadania. W konsekwencji, Parafii nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Parafia nie uzyska zwrotu VAT także na zasadach określonych rozporządzeniem MF w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług
REKLAMA
W związku z realizacją ww. zadania Parafia nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1008 z późn. zm.).
Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik powinien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed 1 maja 2004 r. Ponieważ Parafia nie spełnia tych warunków, nie będzie miała zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 cyt. rozporządzenia.
Podsumowując, Parafia nie będzie miała możliwości w żadnej formie odzyskania podatku od towarów i usług związanego z realizacją zadania.
Interpretacja z dnia 9 kwietnia 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL1-3.4012.70.2024.1.TK
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat