| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Podatnicy nieuprawnieni do zwrotu podatku

Podatnicy nieuprawnieni do zwrotu podatku

Ustawodawca w art. 81 ust 1 ustawy o VAT, określił przypadki, w których mimo występowania VAT należnego, czyli realizowania sprzedaży opodatkowanej, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Przypadki te mają generalnie charakter uproszczeń w zakresie rozliczania podatku naliczonego i w związku z tym odliczenie nie przysługuje podatnikom:

1) świadczącym usługi taksówek osobowych, którzy wybiorą ryczałtowe opodatkowanie tych usług

2) świadczącym usługi turystyki, u których podstawą opodatkowania jest marża, rozumiana jako różnica między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,

3) dokonującym dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, dla których podstawą opodatkowania podatkiem jest marża, oznaczająca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Warto podkreślić, że Podatnik zwolniony od VAT, jeśli wytwarza złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto w złoto inwestycyjne, ma prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług, związanych z wytworzeniem lub przetworzeniem tego złota.

Ograniczanie prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony w sposób znaczący kreuje wysokość zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług, a zatem jako istotny element prawnej konstrukcji obowiązku podatkowego powinien być uregulowany ustawą. Za uzasadniony zatem trzeba uznać pogląd, iż ograniczanie prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane w akcie prawnym rangi rozporządzenia wykonawczego narusza zarówno konstytucyjne prawa podatnika, jak i unijne zasady konstrukcji podatku (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 listopada 2006 r. III SA/Gl 456/2006).

Podstawa prawna: art. 86 ust 1 ustawy o VAT (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK