| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Podatnicy mający możliwość odliczenia podatku

Podatnicy mający możliwość odliczenia podatku

Podstawowym uprawnieniem podatników VAT jest możliwość odliczenia VAT naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ustawa o VAT przewiduje także możliwość zwolnienia od podatku VAT usług określonych ściśle w załączniku nr 4 do ustawy o VAT.

Ustawa przewiduje możliwość odliczenia podatku naliczonego w art. 86, które to prawo przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT, oraz w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z powyższym podatek naliczony można odliczyć w całości, jeśli jest on ściśle związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Jak wynika z art. 17 ust. 2 VI dyrektywy prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi. Tylko podmiot, który spełnia definicję podatnika, może korzystać z tego prawa. Jednakże ani przepisy wspólnotowe, ani polskie przepisy nie ograniczają tego prawa do wybranych podatników, np. tylko polskich lub unijnych podatników.

Podatnikiem jest każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą niezależnie od faktu, gdzie ta działalność fizycznie (faktycznie) jest wykonywana. Jeśli chodzi o polskiego podatnika, to nie każdy podatnik może mieć prawo do odliczenia, a tylko ten, który prowadzi działalność gospodarczą (art. 15 i art. 16 ustawy o VAT).

Podatnik nie musi wykonywać czynności opodatkowanych np. na terytorium Polski, aby mieć prawo do odliczenia (zwrotu) podatku zapłaconego przy nabywaniu towarów i usług w Polsce. Jednakże brak istnienia działalności gospodarczej wyklucza również prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W ramach tego systemu, wyraźnie widoczne jest, że podatek nie podlega już odliczeniu, gdy łańcuch transakcji uległ zakończeniu. W tym momencie zostaje on pobrany od konsumenta ostatecznego, który nie może przenieść dalej kwoty tego podatku, chyba, że wystąpi kolejna transakcja, w ramach, której zostanie zapłacona cena.

Podstawa prawna: art. 86 ust 1 ustawy o VAT (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »