reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Nabycie towaru na współwłasność

Nabycie towaru na współwłasność

Ideą obniżenia podatku należnego jest uniknięcie wielokrotnego opodatkowania tej samej wartości. Wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów , które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdy z nich należnego podatku, naliczonego przy nabyciu towaru (teza wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 1996 r. III SA 1131/95).

Każdy towar mogą kupić na współwłasność dwie lub więcej osób. Istota współwłasności polega na tym, że każdy współwłaściciel ma jednakowe prawo do tej samej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli. Ilekroć w przepisach dotyczących własności jest mowa o prawach i obowiązkach właściciela, wspomniane prawa i obowiązki odnoszą się także do współwłaścicieli. 

„Nabywca” w liczbie pojedynczej nie może oznaczać niestosowania tego przepisu w wypadku nabycia tej samej rzeczy przez kilku nabywców. Skoro prawodawca wymaga wpisania do faktury nazwiska lub nazwy nabywcy, to w wypadku nabycia towaru przez dwóch nabywców, wpisaniu podlegają - rzecz jasna - obie osoby.

Wpisanie jednego nabywcy nie tylko nie dałoby się uzasadnić treścią wspomnianego przepisu, ale co więcej, stanowiłoby poświadczenie nieprawdy. 

Skoro należny państwu podatek został uregulowany w poprzedniej fazie obrotu i znajdował odbicie w cenie, kolejny nabywca może przy obliczaniu swojego podatku odliczyć odpowiednią część ceny. Nie sposób byłoby obronić tezy, że zasada ta nie ma zastosowania w wypadku zapłacenia ceny przez dwa lub więcej podmiotów.

Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama