Nabycie towaru na współwłasność
REKLAMA
REKLAMA
Każdy towar mogą kupić na współwłasność dwie lub więcej osób. Istota współwłasności polega na tym, że każdy współwłaściciel ma jednakowe prawo do tej samej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli. Ilekroć w przepisach dotyczących własności jest mowa o prawach i obowiązkach właściciela, wspomniane prawa i obowiązki odnoszą się także do współwłaścicieli.
REKLAMA
„Nabywca” w liczbie pojedynczej nie może oznaczać niestosowania tego przepisu w wypadku nabycia tej samej rzeczy przez kilku nabywców. Skoro prawodawca wymaga wpisania do faktury nazwiska lub nazwy nabywcy, to w wypadku nabycia towaru przez dwóch nabywców, wpisaniu podlegają - rzecz jasna - obie osoby.
Wpisanie jednego nabywcy nie tylko nie dałoby się uzasadnić treścią wspomnianego przepisu, ale co więcej, stanowiłoby poświadczenie nieprawdy.
Skoro należny państwu podatek został uregulowany w poprzedniej fazie obrotu i znajdował odbicie w cenie, kolejny nabywca może przy obliczaniu swojego podatku odliczyć odpowiednią część ceny. Nie sposób byłoby obronić tezy, że zasada ta nie ma zastosowania w wypadku zapłacenia ceny przez dwa lub więcej podmiotów.
Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat