Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Może Pan odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu kalendarzy. Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośredni związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika. W tej sytuacji zakup kalendarzy niewątpliwie stanowi nabycie towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (opodatkowanych usług budowlanych), a zatem uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.
Odliczenie VAT od alkoholu i opodatkowanie VAT prezentów dla kontrahentów
Podobne stanowisko reprezentują organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2014 r. (sygn. ITPP1/443-1244/13/MN) czytamy:
Jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych wynosi powyżej 10 zł. Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego i korzysta z niego przy nabyciu ww. materiałów reklamowych lub ich części składowych.
Na marginesie należy wskazać, że przekazanie kalendarzy klientom może podlegać opodatkowaniu jako nieodpłatna dostawa towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. nie ma bowiem przepisu wyłączającego opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Przekazywanie kalendarzy przez podatnika będzie podlegało opodatkowaniu, jeżeli nie mają one statusu prezentów o małej wartości. Jeżeli będą miały status prezentów o małej wartości, ich nieodpłatne przekazywanie nie będzie opodatkowane VAT na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten wyłącza bowiem opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
POSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2-7, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat