Benefity częściowo odpłatne dla pracownika. Jaki podatek?
REKLAMA
REKLAMA
- Benefity częściowo odpłatne – jaka podstawa do rozliczeń VAT?
- Benefity częściowo odpłatne – czy można odliczyć VAT?
- Konstrukcja częściowej odpłatności ograniczona na gruncie ustawy VAT
- Benefity pozapłacowe – co z podatkiem PIT?
Benefity częściowo odpłatne – jaka podstawa do rozliczeń VAT?
Pracodawca nabywający świadczenia od innego podatnika VAT, które są następnie przekazywane zatrudnionym jako częściowo odpłatne benefity, musi wykazać tą czynność w rozliczeniach podatkowych.
REKLAMA
Mogłaby się w takim przypadku pojawić wątpliwość – czy podstawą do rozliczeń VAT jest kwota wskazana na fakturze od zewnętrznego kontrahenta, czy jedynie część uwzględniająca proporcję realnych ciężarów finansowych tzn. ułamek kwoty pokrywanej przez pracodawcę.
Interpretacja podatkowa sygn. 0111-KDIB3-1.4012.325.2022.1.KO wskazała pierwszą opcję jako prawidłową:
„mają Państwo obowiązek wykazania podatku VAT należnego z tytułu przekazania pracownikom posiłków i kart sportowych w kwocie wynikającej z otrzymanych faktur z tytułu nabycia tych świadczeń, pomniejszonej o kwotę podatku”.
Benefity częściowo odpłatne – czy można odliczyć VAT?
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (…) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mogłaby się pojawić wątpliwość – czy usługa przekazywana zatrudnionym jako benefit pozapłacowy może być uznana za usługę wykorzystywaną do wykonywania czynności opodatkowanych, a tym samym dającą podstawę do odliczenia VAT.
Wskazana wcześniej interpretacja podatkowa przyjęła stanowisko uznające prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących przekazywane zatrudnionym częściowo odpłatne benefity:
„przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z prawidłowo wystawionych faktur, w związku z nabyciem świadczeń w celu ich przekazania pracownikom za wynagrodzeniem (…) prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy”.
Wymieniony tutaj art. 88 ustawy VAT wskazuje na szczególne przypadki wyłączające możliwość odliczenia VAT, np. nabycie gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Konstrukcja częściowej odpłatności ograniczona na gruncie ustawy VAT
Powołana wcześniej interpretacja wskazuje, że konstrukcja świadczeń częściowo odpłatnych znana w ustawie o podatku PIT nie znajduje lustrzanego odbicia w ustawie VAT:
„gdy pracownik będzie chciał skorzystać z zakupu ww. świadczeń, należy wskazać, że na gruncie podatku od towarów i usług nie występują czynności częściowo odpłatne. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna. Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika, ewentualnie kreuje dla podatnika zysk”.
Benefity pozapłacowe – co z podatkiem PIT?
Niezależnie od rozważań dotyczących podatku VAT, należy podkreślić, że część benefitu pozapłacowego finansowana przez pracodawcę, stanowi podlegający opodatkowaniu przychód osoby u niego zatrudnionej, jako dodatek do wynagrodzenia zasadniczego w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku PIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat