REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej. Jaka stawka VAT?
Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej. Jaka stawka VAT?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

Spór w sprawie dotyczył wiążącej informacji stawkowej (WIS) dla pozyskania praw i przygotowania dokumentacji niezbędnej do budowy farm fotowoltaicznych oraz ich sprzedaży zainteresowanym budową inwestorom.

Organ podatkowy uznał, że dla usługi odpłatnego przeniesienia na kupującego (cesja) praw i obowiązków wynikających z uzyskanych decyzji administracyjnych, pozwoleń oraz zawartych umów cywilnoprawnych dotyczących budowy farmy fotowoltaicznej właściwa jest 23 proc. stawka VAT.

Wnioskodawca nie zgadzał się z taką klasyfikacją usługi. W skardze do sądu administracyjnego przekonywał, że usługa powinna zostać zaklasyfikowana do grupowania: 74.90.20.0 tj. pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Fiskus natomiast wniósł o oddalenie skargi. 

Autopromocja

Sprzedaż praw do projektu elektrowni fotowoltaicznej a stawka VAT. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie

WSA w Olsztynie w wyroku z 22 lutego 2023 r. (sygn. I SA/Ol 608/22) za prawidłowe uznał stanowisko fiskusa.

Zauważył, że z opisu usługi wynika, iż kupujący będzie zainteresowany wyłącznie nabyciem całości świadczenia, a nie jego poszczególnych elementów. Jedynie bowiem łączna realizacja wszystkich wymienionych w umowie czynności może doprowadzić do osiągnięcia określonego celu. Ponadto z umowy sprzedaży wynika, że jej przedmiotem jest przeniesienie prawa własności projektu elektrowni fotowoltaicznej, które będzie miało miejsce po spełnieniu określonych warunków, a strony umowy zobowiązują się względem siebie do udzielenia sobie pomocy we wszelkich niezbędnych działaniach celem doprowadzenia do przeniesienia ze sprzedającego na kupującego wszelkich praw, obowiązków, cesji oraz dokumentów związanych z projektem.

Zatem w ocenie sądu świadczenie obejmuje projekt wraz z autorskimi prawami majątkowymi, ostateczne i prawomocne decyzje administracyjne pozwalające na dalszy rozwój projektu, umowy - w tym umowę dzierżawy gruntu ze zgodą na jej cesję - uzgodnienia i opinie. Jednocześnie istotnym elementem umowy jest uprawomocnienie się decyzji administracyjnych o przeniesieniu ze sprzedającego na kupującego wszelkich praw i obowiązków z nich wynikających.

W związku z tym w sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym. Przy czym zdaniem WSA świadczeniem głównym, dominującym jest sprzedaż praw do projektu elektrowni fotowoltaicznej, a pomoc w uzyskaniu niezbędnej dokumentacji do jego realizacji stanowi element pomocniczy.

Sąd zgodził się, że zarówno usługi projektowania elektrowni fotowoltaicznych, jak również sprzedaż wcześniej zakupionego projektu łącznie z przeniesieniem do niego praw mieści się w grupowaniu PKWiU 71.12.13.0 obejmującym usługi projektowania technicznego obiektów energetycznych wytwarzających energię elektryczną z energii słonecznej.

Sporna usługa kompleksowa nie może być zaś zaklasyfikowana do kodu 74.90.2 pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Klasyfikacja usługi tj. świadczenia kompleksowego - sprzedaż praw do projektu elektrowni fotowoltaicznej jest niezbędna i konieczna do ustalenia właściwej stawki podatku od towarów i usług. Ponieważ sporna usługa nie została wymieniona jako ta, dla której ustawodawca w ustawie oraz w aktach wykonawczych przewidział obniżoną stawkę podatku, to właściwa jest 23 proc. stawka podstawowa.

 Świadczenia kompleksowe a stawka VAT. Komentarz PwC

Zagadnienie świadczeń kompleksowych zazwyczaj budzi wątpliwości i wymaga dogłębnej analizy - między innymi dla potrzeb określenia odpowiedniej stawki VAT.  Z powyższego wyroku można zauważyć, że zarówno organy, jak i sądy administracyjne, dokonując klasyfikacji danego świadczenia, przykładają wagę przede wszystkim do oceny faktycznego celu gospodarczego transakcji. Z powyższego wynika bowiem, że postanowienia umowy nie są jedynym wyznacznikiem, który jest decydujący dla klasyfikacji podatkowej usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wojciech Gede, Director
Katarzyna Dobosz, Manager
Filip Zuk Skarszewski, Associate
PwC Polska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA