Czy można ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji VAT
REKLAMA
REKLAMA
NIE.
REKLAMA
Podpisanie deklaracji VAT-7 lub VAT-7k przez podatnika lub osobę (osoby) reprezentującą osobę prawną będącą podatnikiem jest złożeniem przez te osoby oświadczenia wiedzy, a nie woli, pod sankcją odpowiedzialności karnej skarbowej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają, czy deklaracje podatkowe powinny być podpisywane jedynie osobiście przez podatników lub osoby reprezentujące osobę prawną będącą podatnikiem, czy też w ich imieniu może to zrobić odpowiednio umocowany pełnomocnik.
Polecamy: VAT 2011
Wprawdzie art. 136 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania, jednakże zasada ta ma zastosowanie tylko na etapie postępowania podatkowego (art. 133-138 Ordynacji podatkowej określają pojęcie strony w postępowaniu podatkowym) oraz w ramach dokonywanych przez organ podatkowy czynności sprawdzających (w myśl art. 280 Ordynacji podatkowej w sprawach nieuregulowanych w art. 272-279 stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1, rozdziału 3, rozdziału 5, rozdziału 6, rozdziału 9, rozdziału 10, rozdziału 14, rozdziału 16 oraz rozdziału 23 działu IV).
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Jednakże gdyby pełnomocnik miał prawo do podpisywania deklaracji dla podatku od towarów i usług, wówczas ustawodawca zastosowałby rozwiązanie analogiczne jak w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników gdzie dopuścił możliwość dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego przez pełnomocnika (art. 5 ust. 4a powołanej ustawy).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat