Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

REKLAMA
W przypadku dostawy budynków i budowli (wraz z gruntem) nie ma potrzeby opodatkowywania wartości gruntu - wartość ta uwzględniona jest w podstawie opodatkowania dostawy budynków i budowli, co w konsekwencji jest opodatkowane podatkiem VAT.
Tym samym nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.
W przypadku dostaw budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się wartości gruntu należy stwierdzić, iż opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie:
1) sprzedaż lub zmiana budynków lub budowli (a więc również gruntu, z którym są trwale związane), jeśli na gruncie VAT czynności te są zwolnione od podatku
2) sprzedaż lub zmiana gruntów, jeśli czynności te są na gruncie VAT zwolnione od podatku
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W przypadku, zatem gdy np. dostawa budynku związanego trwale z gruntem może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, zwolnienie to będzie miało zastosowanie również do dostawy gruntu.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuNatomiast dostawa gruntu niezabudowanego, może również w określonych przypadkach korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Dotyczy to jednak wyłącznie terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, a więc np. terenów rolniczych, czy rekreacyjnych.
Z orzecznictwa:
Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. III SA/Wa 899/2007)
Podstawa prawna: art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: