| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Ustawa o VAT wyraźnie w art. 29 ust. 5 stwierdza, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co jest konsekwencją uznania gruntów za towar).

W przypadku dostawy budynków i budowli (wraz z gruntem) nie ma potrzeby opodatkowywania wartości gruntu - wartość ta uwzględniona jest w podstawie opodatkowania dostawy budynków i budowli, co w konsekwencji jest opodatkowane podatkiem VAT.

Tym samym nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

W przypadku dostaw budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się wartości gruntu należy stwierdzić, iż opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie:
1) sprzedaż lub zmiana budynków lub budowli (a więc również gruntu, z którym są trwale związane), jeśli na gruncie VAT czynności te są zwolnione od podatku
2) sprzedaż lub zmiana gruntów, jeśli czynności te są na gruncie VAT zwolnione od podatku

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W przypadku, zatem gdy np. dostawa budynku związanego trwale z gruntem może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, zwolnienie to będzie miało zastosowanie również do dostawy gruntu.

Natomiast dostawa gruntu niezabudowanego, może również w określonych przypadkach korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Dotyczy to jednak wyłącznie terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, a więc np. terenów rolniczych, czy rekreacyjnych.

Z orzecznictwa:
Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. III SA/Wa 899/2007)

Podstawa prawna: art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »