reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Utrata i rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Utrata i rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Ze zwolnienia podmiotowego można zrezygnować a można i utracić to zwolnienie. Jakie są zatem konsekwencje tych zdarzeń.

Przekroczenie w roku podatkowym kwoty limitu (50 tys. zł w 2009 r. - 100 tys. w 2010 r.) powoduje, że tracisz prawo do zwolnienia z VAT w momencie przekroczenia tej kwoty i z tą chwilą powstaje u Ciebie obowiązek podatkowy. Jednak opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka przychodu ponad limit.

Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego możesz pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

- sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty limitu oraz

- przedłożenia w urzędzie skarbowym tego spisu w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Tak samo postąpisz, gdy rozpocząłeś prowadzenie działalności w danym roku i faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie tego roku podatkowego kwotę limitu.

Tracąc zwolnienie podmiotowe masz obowiązek:

• dokonać zgłoszenia VAT-R (ewentualnie również VAT-R/UE),
• rozpocząć wystawianie faktur VAT,
• prowadzić wymagane ewidencje dla celów VAT,
• rozpocząć składanie deklaracji VAT,
• wypełniać inne obowiązki wynikające ze statusu podatnika VAT.

Jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego i wykorzystując związki z kontrahentami, tak układasz swoje interesy, że uzyskujesz wartość sprzedaży znacznie odbiegającą od tej, którą uzyskałbyś w przypadku, gdyby związki te nie istniały, a w wyniku tych związków nastąpiło zmniejszenie wpływów podatkowych, tracisz zwolnienie od podatku od początku roku podatkowego.

Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Oczywiście możesz dojść do wniosku (i wiele podmiotów tak robi), że bardziej opłacalne będzie płacenie VAT od początku działalności (np. z uwagi na możliwość odliczania VAT naliczonego w fakturach kosztowych.

Korzystanie z tego zwolnienia ma przecież charakter dobrowolny. Można z niego zrezygnować zawiadamiając pisemnie o tym zamiarze właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym ma miejsce rezygnacja.

Jeśli jesteś podatnikiem dopiero rozpoczynającym działalność, to również możesz zrezygnować ze zwolnienia. Wówczas musisz uczynić to przed dniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

W 2010 roku limit zwolnienia wyniesie 100 tys. zł obrotu (liczonego oczywiście bez VAT), a w 2011 roku 150 tys. zł.

Jednak w 2010 r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedażyopodatkowanej w 2009 r. była wyższa niż 50 tys. zł i nie przekroczyła100 tys. zł mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, pod warunkiempisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego wterminie do dnia 15 stycznia 2010 r.

Podobnie w 2011 r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedażyopodatkowanej w 2010 r. była wyższa niż 100 tys. zł i nie przekroczyła150 tys. zł mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, pod warunkiempisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego wterminie do dnia 15 stycznia 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama