Czy darowizna dla żony korzysta ze zwolnienia
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Kwota darowizny między małżonkami przelana bezpośrednio na konto dealera samochodowego jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn.
UZASADNIENIE
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski z tytułu m.in. darowizny czy polecenia darczyńcy. Jednak zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę tytułem darowizny, jeżeli:
• zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
• udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia z tytułu darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
W interpretacji ogólnej z 15 lutego 2012 r. (sygn. PL/LM/834/10/BNJ/12/41) Minister Finansów stwierdził:
(...) warunek określony w tym przepisie jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek innego podmiotu niż obdarowany, w wykonaniu zawartej z nim umowy.
Stanowisko MF zostało wydane w wyniku utrwalonej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, m.in. wyroków NSA z 7 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II FSK 1952/08).
Gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane bezpośrednio na rachunek dealera samochodowego, w związku z zawartą między małżonkami umową darowizny, to darowizna ta będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768; ost.zm. Dz.U. z 2011 r., poz. 1016
Grzegorz Ziółkowski
doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat