Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Nie, w takiej sytuacji nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT. Wierzyciel nie ma już prawa do korzystania z ulgi na złe długi, gdy wierzytelności powstały w 2010 r.
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że faktury zostały wystawione w 2010 r. Zakładam więc, że miały one terminy płatności także w 2010 r.
Z przepisów przejściowych zawartych w ustawie z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342) wynika, że do takich należności (których termin płatności przypadał przed 4 sierpnia 2012 r.) stosuje się przepisy dotyczące ulgi na złe długi, obowiązujące do końca 2012 r.
Z przepisów tych wynika, że jeśli dłużnik otrzyma zawiadomienie o tym, że jego wierzyciel będzie korzystał z ulgi na złe długi, i nie ureguluje należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, wówczas jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.
Takie zawiadomienie powinno być jednak skuteczne (aby wystąpił obowiązek korekty podatku naliczonego). Przepis art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2012 r.) stanowił, że wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, jeśli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Tymczasem w tym przypadku 2 lata już upłynęły. Faktury są bowiem z 2010 r. Wierzyciel nie skorzysta więc z ulgi, a zatem dłużnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi.
• art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat