reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi

Korekta VAT, gdy wierzyciel korzysta z ulgi na złe długi

Czy dłużnik musi korygować odliczony VAT, gdy wierzyciel wysłał mu zawiadomienie, że będzie korzystał z ulgi na złe długi w stosunku do faktur wystawionych w 2010 r.?

ODPOWIEDŹ

 

Nie, w takiej sytuacji nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT. Wierzyciel nie ma już prawa do korzystania z ulgi na złe długi, gdy wierzytelności powstały w 2010 r.

 

UZASADNIENIE

 

Z pytania wynika, że faktury zostały wystawione w 2010 r. Zakładam więc, że miały one terminy płatności także w 2010 r.

Z przepisów przejściowych zawartych w ustawie z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342) wynika, że do takich należności (których termin płatności przypadał przed 4 sierpnia 2012 r.) stosuje się przepisy dotyczące ulgi na złe długi, obowiązujące do końca 2012 r.

Z przepisów tych wynika, że jeśli dłużnik otrzyma zawiadomienie o tym, że jego wierzyciel będzie korzystał z ulgi na złe długi, i nie ureguluje należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, wówczas jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.

Takie zawiadomienie powinno być jednak skuteczne (aby wystąpił obowiązek korekty podatku naliczonego). Przepis art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2012 r.) stanowił, że wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, jeśli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Tymczasem w tym przypadku 2 lata już upłynęły. Faktury są bowiem z 2010 r. Wierzyciel nie skorzysta więc z ulgi, a zatem dłużnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi.

• art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama