| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Studia podyplomowe członka zarządu jako koszt

Studia podyplomowe członka zarządu jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć wydatki na studia podyplomowe, które sfinansowaliśmy członkowi naszego zarządu, który jest zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego?

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek – poza wyraźnie wyłączonym z kosztów mocą ustawy – wymaga indywidualnej oceny pod kątem jego związku z uzyskanym przychodem i racjonalności działań podatnika.
Wydatki pracodawcy związane z kształceniem pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów. W wyroku z 13 maja 1998 roku (sygn. akt S.A./Sz 1354/97) NSA orzekł: „podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na osiąganie przez firmę przychodów i powinno być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu, choć taki wydatek trudno wiązać z konkretnym przychodem. Jest to koszt ogólny działalności firmy, podobnie jak płace pracowników i inne tego typu koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa”. Jednak członek zarządu zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego nie jest pracownikiem. To przepisy kodeksu pracy określają cechy, jakie musi spełniać umowa rodząca między jej stronami stosunek pracy.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Tak więc niezbędnym elementem stosunku pracy jest stosunek podporządkowania pracownika pracodawcy. Brak stosunku podporządkowania powoduje, że umowa o pracę jest nieważna. W przypadku kontraktu menedżerskiego brak jest cechy podporządkowania, ponieważ kontrakt rodzi między stronami stosunek cywilnoprawny, który oparty jest na równości stron. Ale, czy to oznacza wyłączenie wydatków na studia podyplomowe menedżera z kosztów uzyskania przychodów? Otóż nie.
W praktyce gospodarczej funkcjonują różne formy zatrudnienia osób świadczących pracę.
Członkowie zarządu spółek z o.o. lub spółek akcyjnych powoływani mogą być na swoje funkcje przez uchwałę zgromadzenia wspólników (rady nadzorczej w spółce akcyjnej) albo w trybie określonym w umowie (statucie) spółki. Niezależnie od powołania na funkcję członka zarządu, między spółką a członkami zarządu mogą być zawierane różnego rodzaju umowy, w tym kontrakty menedżerskie, powierzające lub precyzujące obowiązki i odpowiedzialność w zarządzaniu spółką.
Rodzaj zawartej umowy jest istotną kwestią z podatkowego punktu widzenia. Decyduje choćby o tym, do jakiego źródła przychodu zaliczane jest wynagrodzenie osiągane za zarządzanie przedsiębiorstwem. Przychody z kontraktów menedżerskich zaliczane są do źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście. O uznaniu wydatku za koszt uzyskania przychodu rodzaj zawartej umowy jednak nie przesądza. Decyduje o tym związek poniesionego wydatku z przychodem osiąganym przez podatnika.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »