| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć eksport, jeśli dokumenty wracają z opóźnieniem

Jak rozliczyć eksport, jeśli dokumenty wracają z opóźnieniem

Nasza spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksportu produktów mleczarskich. Bardzo często zdarza się, że dokumenty dotyczące transakcji eksportowych wracają do nas ze znacznym opóźnieniem. Jak mamy dokonywać rozliczeń w zakresie VAT (chodzi nam w szczególności o zasady dokonywania korekt i możliwość zastosowania stawki 0%)?

Podatnik dokonujący eksportu towarów ma prawo do zastosowania stawki podatku 0%. Musi jednak spełnić jeden warunek, a mianowicie przed złożeniem deklaracji podatkowej VAT za dany miesiąc rozliczeniowy posiadać dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania tego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu we wskazanym terminie, powinien zastosować stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Ten sposób rozliczeń dotyczy eksportu bezpośredniego.
Podatnik dokonujący eksportu, który otrzymał potwierdzenie wywozu z opóźnieniem, koryguje podatek należny w rozliczeniu za miesiąc otrzymania potwierdzenia.
Warto przypomnieć, że ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza pojęcia „eksport bezpośredni” i „pośredni”. Z eksportem bezpośrednim będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy wywozu towarów z Polski dokonuje dostawca bądź inny podmiot w jego imieniu. Natomiast w eksporcie pośrednim wywóz jest dokonywany przez nabywcę towarów.
Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym aniżeli okres rozliczeniowy, w którym powinien dokonać rozliczenia tej transakcji ze stawką krajową, upoważnia go do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument. Podatnik dokonuje zatem korekty w deklaracji podatkowej VAT-7 w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał dokument.
Przykład
Spółka zajmująca się eksportem i sprzedażą w kraju paszy dla zwierząt dokonała w kwietniu wywozu towarów, ale potwierdzenie, że towar opuścił terytorium Wspólnoty, otrzymała dopiero w lipcu. Podatnik w rozliczeniu za maj wykazał zatem sprzedaż towarów ze stawką krajową, tj. 7%. Jako rozliczenie transakcji krajowej według metody „w stu” wykazał w deklaracji za maj: wartość netto 18 692 zł i podatek VAT 1308 zł. Natomiast w rozliczeniu za lipiec obniżył obrót opodatkowany o wartość netto 18 692 zł i podatek 1308 zł oraz wykazał eksport ze stawką 0% w kwocie 20 000 zł.
Omówione zasady dokonywania korekt deklaracji obowiązują od 1 czerwca br., ale z uwagi na brak przepisów przejściowych ich zakres będzie dotyczył również transakcji eksportowych zawartych przed 1 czerwca. W ramach przypomnienia należy stwierdzić, że przed zmianą przepisów o VAT podatnik dokonywał korekty podatku należnego w deklaracji podatkowej VAT-7, w której wcześniej wykazał sprzedaż ze stawką krajową. W konsekwencji musiał sporządzać korekty deklaracji VAT-7, poczynając od deklaracji, w której wykazał dostawę jako sprzedaż krajową.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK