reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Inwestycja w obcych środkach trwałych - okres amortyzacji

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych. Na samochodzie ciężarowym, używanym na podstawie umowy leasingu operacyjnego, został zamontowany dźwig. Czy koszty związane z montażem dźwigu, a jest to kwota około 30 000 zł, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Amortyzacja: Dla każdej inwestycji w obcym środku transportu można przyjąć okres amortyzacji wynoszący 30 miesięcy, nawet w sytuacji gdyby ze względu na rodzaj inwestycji traktowanej odrębnie obowiązywał dłuższy minimalny okres amortyzacji.
Ponieważ samochód, na którym został zainstalowany dźwig, nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika i stanowi własność leasingodawcy, należy uznać, że nakłady związane z instalacją dźwigu będą nakładami w obcym środku trwałym.
Na podstawie art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych.
Zgodnie z art. 16j ust. 4 pkt 2 tej ustawy podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych środkach trwałych (innych niż budynki, lokale czy budowle) okres amortyzacji ustala się według zasad określonych w art. 16j ust. 1 pkt 1 i 2 updop. Na podstawie tych przepisów okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych nie może być krótszy niż:
1) dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3–6 i 8 KŚT:
a) 24 miesiące – gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł,
b) 36 miesięcy – gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25 000 zł i nie przekracza 50 000 zł,
c) 60 miesięcy – w pozostałych przypadkach,
2) dla środków transportu (...) – 30 mie- sięcy.
I tu pojawia się problem: jaki okres amortyzacji może przyjąć podatnik dla nakładów w wysokości 30 000 zł w postaci środka trwałego – dźwigu, zaliczonego do grupy 6 Klasyfikacji (okres amortyzacji 36 miesięcy) będącego inwestycją w obcym środku transportu (okres amortyzacji 30 miesięcy).
W związku z tym, że ustawodawca w art. 16j ust. 4 pkt 2 updop odsyła zarówno do pkt 1, jak i pkt 2 art. 16j ust. 1, należy przyjąć, że dla każdej inwestycji w obcym środku transportu można przyjąć okres amortyzacji 30 miesięcy. W przeciwnym razie odesłanie to nie miałoby uzasadnienia, a okres amortyzacji byłby ustalany tylko na podstawie art. 16j ust. 1 pkt 1 updop w zależności od wielkości nakładów, na podstawie których określana jest wartość początkowa inwestycji w obcym środku trwałym.
Dla każdej inwestycji w obcym środku transportu można przyjąć okres amortyzacji 30 miesięcy.
Należy jednak mieć na uwadze, że przepisy dotyczące określenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych przewidują jedynie dolne ograniczenie okresu amortyzacji, natomiast podatnik może indywidualnie przyjąć okres amortyzacji dłuższy, np. dla dźwigu będącego inwestycją w obcym środku transportu o wartości początkowej 30 000 zł może również przyjąć okres amortyzacji 36 miesięcy. Będzie to jednak nieco „kosztowniejsze” dla podatnika (wydłuży się bowiem okres, w jakim koszty inwestycji zostaną w całości uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu).
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama