| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Przedsiębiorstwa mają zamiar podpisać umowę, w której wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez jednego z nich będą towary i usługi świadczone przez drugiego. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę czynność? Czy zawarty w niej VAT powinien zapłacić "nabywca" i czy podlega on odliczeniu?

RADA
W przypadku umów barterowych każda ze stron transakcji jest jednocześnie sprzedawcą i nabywcą. Każda z nich wystawia zatem fakturę VAT i rozlicza podatek z tytułu dokonanej przez siebie sprzedaży. Każda ze stron jest również uprawniona do odliczenia podatku z faktury otrzymanej od kontrahenta.
UZASADNIENIE
W przypadku umów barterowych (towar za towar, towar za usługę, usługa za towar, usługa za usługę) obie strony występują na gruncie VAT jako sprzedawcy i nabywcy. Oznacza to, że (zakładając, iż obie strony są podatnikami VAT wystawiającymi faktury) każda ze stron swoje świadczenie (towary i usługi przekazywane drugiej stronie) dokumentuje wystawioną przez siebie fakturą. Podstawę opodatkowania w takim przypadku stanowi wartość świadczenia, obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek (art. 29 ust. 3 ustawy).
Wynikający z takiej transakcji VAT należny jest wykazywany w deklaracjach składanych przez każdą ze stron i rozliczany przez nią na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatek naliczony wynikający z tych faktur podlega odliczeniu przez każdą ze stron na zasadach ogólnych (o ile nabycie ma związek z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi).
• art. 29 ust. 3 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »