reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Jak rozliczyć podatek VAT od transakcji barterowych

Przedsiębiorstwa mają zamiar podpisać umowę, w której wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez jednego z nich będą towary i usługi świadczone przez drugiego. Jak powinna wyglądać faktura dokumentująca tę czynność? Czy zawarty w niej VAT powinien zapłacić "nabywca" i czy podlega on odliczeniu?

RADA
W przypadku umów barterowych każda ze stron transakcji jest jednocześnie sprzedawcą i nabywcą. Każda z nich wystawia zatem fakturę VAT i rozlicza podatek z tytułu dokonanej przez siebie sprzedaży. Każda ze stron jest również uprawniona do odliczenia podatku z faktury otrzymanej od kontrahenta.
UZASADNIENIE
W przypadku umów barterowych (towar za towar, towar za usługę, usługa za towar, usługa za usługę) obie strony występują na gruncie VAT jako sprzedawcy i nabywcy. Oznacza to, że (zakładając, iż obie strony są podatnikami VAT wystawiającymi faktury) każda ze stron swoje świadczenie (towary i usługi przekazywane drugiej stronie) dokumentuje wystawioną przez siebie fakturą. Podstawę opodatkowania w takim przypadku stanowi wartość świadczenia, obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek (art. 29 ust. 3 ustawy).
Wynikający z takiej transakcji VAT należny jest wykazywany w deklaracjach składanych przez każdą ze stron i rozliczany przez nią na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatek naliczony wynikający z tych faktur podlega odliczeniu przez każdą ze stron na zasadach ogólnych (o ile nabycie ma związek z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi).
• art. 29 ust. 3 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama