reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy nie otrzymano towaru

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy nie otrzymano towaru

Problem dotyczy terminu odliczenia podatku od zaliczki zapłaconej na poczet zakupu samochodu. Firma nasza w kwietniu br. wpłaciła zaliczkę na samochód w kwocie stanowiącej 25% wartości brutto całej wartości. Samochód jest fabrycznie nowy, zakupiony w Polsce od autoryzowanego przedstawiciela za gotówkę (ponieważ samochód spełnia wymogi, mówię o 100% odliczeniu). Fakturę zaliczkową otrzymaliśmy w kwietniu, natomiast samochód odebraliśmy lipcu.

RADA
Rozliczenie VAT naliczonego w fakturze zaliczkowej mogło być dokonane w kwietniu lub maju pomimo braku dokonania zaliczkowanej czynności.
UZASADNIENIE
Dokumentem o podstawowym znaczeniu dla podatku od towarów i usług jest faktura VAT. To właśnie faktura jest podstawowym dowodem, który wykorzystywany jest do rozliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Ustawodawca podatkowy dość precyzyjnie określił terminy, w których podatnik może pomniejszyć podatek należny o naliczony wynikający z faktury VAT.
W przepisach ustawy o VAT zastrzeżone zostało, że – poza kilkoma wyjątkami (z których żaden nie ma zastosowania w analizowanym przypadku) – obniżenie podatku należnego o naliczony nie może być dokonane przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi.
Nie oznacza to jednak, że w przypadku opisanym w pytaniu podatnik nie mógł rozliczyć VAT naliczonego przez dostawcę w związku z otrzymaniem zaliczki na poczet ceny przyszłej dostawy samochodu.
Wskazane tutaj ograniczenie w odliczaniu VAT naliczonego dotyczy tylko tych przypadków, w których podatnik posługuje się fakturą VAT przed otrzymaniem towaru, nie wpłacił zaliczki, lub fakturą od komitenta. Ponadto od faktury VAT stwierdzającej dostawę należy odróżnić fakturę VAT potwierdzającą dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty). Podziału takiego dokonał sam ustawodawca, wskazując w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT te dowody jako dwa różne dokumenty, stanowiące podstawę dokonania rozliczenia VAT naliczonego.
I właśnie z tego powodu, w przypadku gdy podatnik otrzyma fakturę potwierdzającą dokonanie przez niego wpłaty zaliczki, przedpłaty, zadatku czy raty, może dokonać rozliczenia VAT naliczonego w niej, niezależnie od tego, że nie uzyskał jeszcze prawa do rozporządzania towarem.
Oznacza to, że jeżeli w analizowanym przypadku firma Czytelnika wpłaciła zaliczkę na poczet ceny samochodu i w kwietniu 2005 r. otrzymała od dostawcy fakturę zaliczkową, to w deklaracji za kwiecień lub maj może pomniejszyć podatek należny o naliczony wynikający z faktury zaliczkowej.
Samochód, który został nabyty w lipcu, a na poczet ceny którego podatnik wpłacił 25% zaliczki, zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jego wartość początkowa będzie amortyzowana przez podatnika. Z tego właśnie powodu kwota netto wykazana w fakturze zaliczkowej (obliczona metodą „w stu” od przekazanej zaliczki) winna być uwzględniona w poz. 41, a naliczony podatek od towarów i usług w poz. 42 deklaracji VAT-7 składanej za kwiecień lub maj 2005 r.
WAŻNE
Trzeba pamiętać, że odliczenie VAT w całości od zakupu samochodu z faktury zaliczkowej oraz „właściwej” faktury przysługuje, gdy podatnik będzie spełniał warunki do odliczenia VAT według przepisów obowiązujących do 21 sierpnia br. (tj. odpowiednia ładowność, obliczona według wzoru Lisaka lub status samochodu specjalnego według tych przepisów).
• art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama