REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą bonus udzielony przez unijnego dostawcę

REKLAMA

W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę korygującą od dostawcy unijnego, wystawioną na bonus? Faktura korygująca została wystawiona w maju br., a dotyczy zakupów dokonywanych przez nas w roku poprzednim. W którym roku podatkowym należy skorygować koszty? Czy w maju należy skorygować VAT należny i naliczony z tytułu nabycia wewnątrzunijnego?
Na podstawie art. 31 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym do końca maja 2005 r.) podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obejmowała opustów i zwrotów z tytułu nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Uzyskany przez Państwa bonus należy uznać za opust (zwrot), o którym mowa była w tym przepisie.
W przypadkach gdy bonusy przyznawane są po dokonaniu dostawy będącej przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są one dokumentowane (jeśli dotyczą konkretnych dostaw) fakturą korygującą wystawianą przez podatnika unijnego. Faktura taka stanowi podstawę do wystawienia przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej korygującej pierwotną fakturę wewnętrzną dokumentującą wewnątrzwspólnotowe nabycie.
Osiągnięty przez podatnika polskiego obrót należy skorygować o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów.
Faktura taka stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, jak również obniżenia kwoty podatku naliczonego z tego tytułu (podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi bowiem jednocześnie podatek podlegający odliczeniu – por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
Przyjmuje się, że obu czynności (obniżenia kwoty podatku należnego i obniżenia kwoty podatku naliczonego) dokonuje się w miesiącu wystawienia unijnej faktury korygującej (a więc w Państwa przypadku – w maju).
Inaczej wygląda sytuacja na gruncie podatku dochodowego. W tym przypadku konieczna będzie korekta kosztów uzyskania przychodów roku, w którym wydatki dotyczące przedmiotowych zakupów zostały zaliczone do kosztów. Taki sposób postępowania jako prawidłowy wskazują również organy podatkowe w swoich wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać pismo dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 maja 2004 r. (Nr PD-005U-259/04/JG, publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów http://sip.mf.gov.pl/; pismo to zachowuje odpowiednią aktualność na gruncie transakcji wewnątrzwspólnotowych), w którym czytamy, że jak wynika z pisma Spółki, kontrahent udzielił Spółce rabatu od wartości zakupionych od niego surowców w 2003 r. Ponieważ ustalony rabat dotyczył poniesionych przez Spółkę wydatków w 2003 r., to rabat wyliczony przez kontrahentów Spółki na podstawie wystawionych przez niego not kredytowych ze stycznia 2004 r. będzie pomniejszał koszty zakupu w 2003 r.
Koszty uzyskania przychodów należy skorygować na podstawie otrzymanej faktury korygującej w roku podatkowym, w którym wydatki zostały zaliczone do kosztów.
Na zakończenie należy przypomnieć, że od 1 czerwca 2005 r. art. 31 ust. 3 ustawy ma nowe brzmienie. Stanowi on obecnie, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów art. 29 ust. 4 ustawy stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Powyższa odpowiedź pozostaje aktualna również na gruncie obecnie obowiązującego stanu prawnego.
Tomasz Krywan
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 4, poz. 654; ost.zm. Dz.U. Nr 78, poz. 684


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

REKLAMA