REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT od części samochodowych

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od części do samochodu osobowego? Chodzi o część podstawową, bez której samochód nie pojedzie, a nie o dodatkowe wyposażenie.
Tak, mogą Państwo odliczyć podatek naliczony od zakupionych części do samochodu osobowego, pod warunkiem że samochód ten jest wykorzystywany do działalności opodatkowanej podatkiem VAT oraz wydatek ten może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów według przepisów o podatku dochodowym. Ograniczenie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie części do samochodu dotyczy wytworzenia tych samochodów, a nie ich naprawy.
Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od nabytych m.in. części składowych wykorzystywanych przez podatnika do wytworzenia samochodów osobowych, zaliczanych przez niego do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zakaz ten obejmuje kwotę podatku naliczonego przekraczającą 50% sumy:
 kwot podatku określonych w fakturach,
 kwot podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. części i ich importu oraz
 kwot podatku należnego od dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca.
W przypadku gdy suma kwot podatku od zakupionych części składowych wykorzystanych do wytworzenia samochodu przekroczy 10 000 zł dla jednego samochodu – podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w kwocie wyższej niż 5000 zł dla jednego pojazdu*.
Należy jednak zauważyć, że ograniczenie to dotyczy sytuacji, gdy podatnik „wytwarza” samochód.
Ustawodawca nie zamieszcza w ustawie o VAT ani przepisach wykonawczych do niej definicji pojęcia „wytworzenie”. Należy w związku z tym opierać się na jego potocznym rozumieniu. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego oznacza ono „powodowanie powstania czegoś”, „produkowanie czegoś”. Jeżeli więc z zakupionych części składowych nie powstaje nowy pojazd, nie następuje wytworzenie i ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania.
Ograniczenie to nie dotyczy zakupu części w ramach naprawy, serwisu czy wymiany części zużytej w samochodzie. A zatem w sytuacji gdy:
 poniesiony na zakup części wydatek zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodu,
 pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej i służy sprzedaży opodatkowanej,
podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup części do tego samochodu podlega odliczeniu bez ograniczeń.
Nie ma znaczenia, że zakupione części będą takimi częściami składowymi, bez których ów pojazd nie byłby w pełni zdatny do użytkowania.
22 sierpnia 2005 r. wejdzie w życie m.in. przepis art. 86 ust. 7a ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją w przypadku nabycia części służących do wytworzenia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60% kwoty podatku określonej w fakturze zakupowej lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł. Ustawodawca tym samym podwyższy kwoty limitu ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nadal jednak ograniczenie to będzie dotyczyło wytworzenia, a nie naprawy (serwisu, remontu) samochodu.
 art. 86 ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Adam Okonkwo
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA