Czy premie pieniężne są opodatkowane VAT
Sklep otrzymuje od dostawcy-hurtowni premie miesięczne w wysokości 5% sumarycznej wartości netto zapłaconych w terminie faktur na podstawie umowy o współpracy handlowej. Warunkiem naliczenia premii jest zapłacenie w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc. Czy naliczona premia powinna być ujęta fakturą VAT (lub fakturą korygującą) jako czynność opodatkowana VAT lub zmniejszająca VAT naliczony czy jako niepodlegająca VAT - ujęta jedynie notą księgową uznaniową?
Tak naliczona premia powinna być dokumentowana fakturą VAT. Faktura korygująca zmniejszająca VAT naliczony nie jest tu bowiem odpowiednia. Faktura korygująca mogłaby jedynie korygować wartość dostawy towarów. W tej sytuacji powinien być wystawiony dokument na świadczone usługi. Nie jest to zatem czynność niepodlegająca VAT i nie może być ujęta jedynie notą księgową uznaniową.
Premia otrzymywana, od sprzedającego towary z tytułu wysoko ocenianej współpracy handlowej, przez firmę kupującą, a następnie odsprzedającą kupione towary, obecnie jest traktowana najczęściej jako wynagrodzenie za dodatkowo świadczone usługi. Po 1 maja 2004 r. za usługi uznaje się wszelkie czynności niestanowiące dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Zatem premia miesięczna otrzymywana przez firmę dokonującą zakupu określonej ilości towarów z hurtowni, z tytułu zapłacenia w terminie wszystkich faktur za dany miesiąc, jest swoistym wynagrodzeniem za szczególnego rodzaju czynności, bo sprowadzające się do modelowej (właściwej) współpracy handlowej.
Premii tej można zatem przypisać cechy wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, czyli bycia obrotem, a więc kwotą należną za świadczone usługi. Skoro premia jest kwotą należną za świadczone usługi, to tym samym jej uzyskanie jest obarczone obowiązkiem wystawienia faktury VAT i opodatkowania jej VAT. Zatem nota księgowa na tę czynność jest niewystarczającym dokumentem.
Na stronach internetowych izb skarbowych pojawiają się również odmienne poglądy (por. 15.II/2-443/198/04 – I.S. w Rzeszowie, US-25/024/404/107/04 – II U.S. w Radomiu; UPO-443/VAT/150/RS/04/2 – U.S. w Płocku; PPI/4430-27/A/MPS/04 – I.S. w Białymstoku).
• art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Alicja Grabowska
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w dziedzinie VAT
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Tylko teraz
39,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: