| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ewidencja księgowa operacji zabezpieczonej akredytywą

Ewidencja księgowa operacji zabezpieczonej akredytywą

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Jeden z naszych dostawców uzależnił dostawę materiałów od utworzenia na jego rzecz akredytywy. Co to jest akredytywa i jakich zapisów księgowych należy dokonać w związku z taką operacją?

Odpowiedź
Akredytywa polega na wyodrębnieniu przez bank – na wniosek dłużnika – środków na wydzielonym rachunku dla określonego wierzyciela. Przy tym jej uruchomienie wymaga spełnienia określonych warunków. Szczegóły oraz przykład ewidencji takiej operacji podajemy w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Akredytywa stanowi formę rozliczeń występującą w ramach obrotu bezgotówkowego. Jej celem jest zagwarantowanie spłaty zobowiązań wobec dostawcy za dostarczone towary czy wykonane usługi. Zasady otwierania i realizacji (wykorzystania) akredytywy określa Prawo bankowe. Bank, na zlecenie klienta, może zobowiązać się na piśmie do dokonania zapłaty osobie trzeciej (beneficjentowi) określonej kwoty pieniężnej po spełnieniu warunków określonych w umowie. Otwierając akredytywę, bank przelewa środki (które mają zabezpieczyć płatności) z bieżącego rachunku bankowego dłużnika na rachunek akredytywy. Warto dodać, że fundacja, jako dłużnik, ponosi wszystkie koszty dotyczące akredytywy.
Utworzenie i realizacja akredytywy wymaga następujących zapisów w księgach rachunkowych:
1. Utworzenie akredytywy dla dostawcy X: 4000 zł
2. Zapłata zobowiązania wobec kontrahenta X z utworzonej na ten cel akredytywy w kwocie 3700 zł (pozostałą sumę przekazano na rachunek bieżący).
3. Koszty finansowe dotyczące utworzonej akredytywy: 200 zł.
UWAGA!
Środki wydzielone z bieżącego rachunku bankowego na rachunek akredytywy ujmuje się w ewidencji analitycznej.
Prof. Maria Hass-Symotiuk
Uniwersytet Szczeciński Katedra Rachunkowości
Pytania: www.infor.pl/pytanianonprofit
Podstawy prawne
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66)
• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »