REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzęt komputerowy przeznaczony do przekazania klientom na czas naprawy

REKLAMA

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego, chcemy zakupić komputery i drukarki w celu ewentualnego nieodpłatnego przekazania klientom na czas naprawy zgłoszonego sprzętu. Jak należy księgować wyżej opisaną sytuację?
RADA
Opisany sposób użytkowania sprzętu komputerowego jest czynnością, której koszty stanowią koszty działalności jednostki. W uzasadnieniu podano sposoby księgowania.
UZASADNIENIE
Sprzęt komputerowy, zakupiony przez Państwa firmę, jest nabywany i wykorzystywany niewątpliwie w celu osiągnięcia przychodów. Jego zużycie księgowane w koszty, czy to jako okresowe odpisy amortyzacyjne, czy też jednorazowo ze względu na niską wartość, stanowi koszty uzyskania tych przychodów. Nieodpłatne przekazanie nie oznacza nieodpłatnych świadczeń, ponieważ nie można rozpatrywać tych czynności w oderwaniu od usługi naprawy sprzętu będącego własnością klienta. Cena usługi naprawy zawiera w sobie również wartość pracy wypożyczonego na czas naprawy sprzętu.
Zasady prowadzenia ewidencji przekazania sprzętu komputerowego klientowi na czas naprawy powinny zostać określone przez kierownika jednostki i konsekwentnie stosowane. Czynność ta może zostać udokumentowana na przykład protokołem przekazania sprzętu klientowi. Czas pracy sprzętu poza jednostką nie jest okresem długotrwałym, nie wydaje się więc konieczne specjalne dodatkowe ewidencjonowanie poprzez księgowanie faktu zmiany miejsca jego pobytu. Jednakże w przykładzie podano możliwy sposób zaksięgowania przekazania klientowi środka trwałego.
Przypadek 1 – zakupione komputery stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji
1. Zakup sprzętu komputerowego – faktura:
Wn konto 011 „Środki trwałe – urządzenia techniczne i maszyny” – wartość początkowa środka trwałego, w analityce numer inwentarzowy środka trwałego,
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego”,
Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami”.
2. Amortyzacja:
Wn konto 408 „Amortyzacja”,
Ma konto 061 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”, w analityce numer inwentarzowy środka trwałego.
Księgowanie równoległe
Wn konto 501 „Koszty podstawowej działalności” – koszty serwisowania, w analityce amortyzacja,
Ma konto 490 „Rozliczenie kosztów”.
Przypadek 2 – zakupione komputery stanowią środki trwałe podlegające jednorazowej amortyzacji (o niskiej wartości)
1. Zakup sprzętu komputerowego – faktura:
Wn konto 011 „Środki trwałe – urządzenia techniczne i maszyny” – wartość początkowa środka trwałego niskocennego,
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego”,
Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami”.
2. Amortyzacja jednorazowa w momencie oddania do użytkowania:
Wn konto 408 „Amortyzacja”, w analityce amortyzacja jednorazowa,
Ma konto 061 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”, w analityce umorzenie środków trwałych odpisywanych jednorazowo w koszty.
Księgowanie równoległe
Wn konto 501 „Koszty podstawowej działalności” – koszty serwisowania, w analityce amortyzacja jednorazowa,
Ma konto 490 „Rozliczenie kosztów”.
Przypadek 3 – sprzęt zakupiony w celu wypożyczenia klientom nie jest klasyfikowany jako środek trwały, lecz na przykład jako urządzenie peryferyjne, niespełniające definicji środka trwałego (monitor, drukarka), czy wręcz część zamienna (karta graficzna, płyta główna)
1. Zakup sprzętu komputerowego – faktura:
Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii” – części zamienne, narzędzia, urządzenia niebędące środkami trwałymi,
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego”,
Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami”.
Księgowanie równoległe
Wn konto 501 „Koszty podstawowej działalności” – koszty serwisowania, w analityce części zamienne, narzędzia, urządzenia niebędące środkami trwałymi,
Ma konto 490 „Rozliczenie kosztów”.
Przekazanie sprzętu komputerowego (środka trwałego) klientowi na czas wykonania usługi naprawy
Wn konto 012 „Środki trwałe – urządzenia techniczne i maszyny przekazane do klienta na czas naprawy” – wartość początkowa, w analityce numer inwentarzowy środka trwałego,
Ma konto 011 „Środki trwałe – urządzenia techniczne i maszyny” – wartość początkowa, w analityce numer inwentarzowy środka trwałego.

Ewa Szczepankiewicz
główny księgowy w spółce z o.o.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA