REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką VAT opodatkować usługi badawczo-rozwojowe, gdy umowa została podpisana przed 1 stycznia 2006 r.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2006 r. będzie obowiązywać 22% stawka VAT na usługi badawczo-rozwojowe PKWiU 73.10. Czy przepis ten ma zastosowanie do umów zawartych przed 1 stycznia 2006 r., szczególnie wielokrotnie fakturowanych (do końca 2005 r. zwolnionych z VAT)? Jak postąpić w przypadku, gdy klient odmówi zapłaty ceny wykonanej usługi, powiększonej o VAT?
RADA
O tym, jaką stawkę zastosować, decydować będzie w tym przypadku fakt, kiedy usługa została wykonana. Natomiast obliczenie kwoty VAT będzie uzależnione od zapisów w umowie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2006 r. usługi badawczo-rozwojowe nie będą korzystały ze zwolnienia z VAT. Będą opodatkowane stawką 22%. Przepisy nie zawierają żadnych norm przejściowych, jak należy postępować w tym przypadku. Pomocne może być pismo Ministerstwa Finansów z 24 czerwca 2004 r., nr PP3-812-458/2004/AK/1786, w sprawie stawek VAT w okresie przejściowym, gdy zaczynała obowiązywać nowa ustawa o VAT. Zostało tam stwierdzone, że decydujące znaczenie ma moment wykonania usługi, a nie moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego, odnosząc tę zasadę do naszego przykładu, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy wykonają Państwo usługę do 31 grudnia 2005 r., będzie ona korzystała ze zwolnienia, niezależnie od tego, że faktura zostanie wystawiona po tej dacie. Natomiast gdy usługa zostanie wykona po 31 grudnia lub otrzymają Państwo zaliczkę po tej dacie, to niezależnie od tego, że umowa została podpisana w 2005 r., czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu.
Kto poniesienie ciężar VAT w tym przypadku, będzie zależało od postanowień umowy. W przypadku gdy w umowie będzie zapis, że zamawiający jest zobowiązany zapłacić wartość netto + VAT według stawki obowiązującej w momencie wykonania usługi, to nawet w przypadku gdy usługa nie zostanie wykonana do 31 grudnia, zamawiający będzie zobowiązany zapłacić VAT. Natomiast gdy w umowie cena, jaką jest zobowiązany zapłacić nabywca, jest określona całościowo, to przyjmuje się, że kwota ta zawiera również VAT. Do tej kwoty VAT można doliczyć za zgodą zamawiającego. Gdy nie wyrazi on zgody na pokrycie kosztów VAT, to wykonawca usługi będzie zobowiązany do pokrycia tych kosztów. W takim przypadku należy podatek obliczać metodą „w stu”, według zasady, że podstawę opodatkowania w VAT stanowi kwota należna od nabywcy, pomniejszona o VAT, tj. kwota należna x 22/122.

• art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA